به گزارش جلفانیوز، چند سالی است که به همت منطقه آزاد ارس و اداره جهاد کشاورزی شهرستان، سایت گلخانه ای در شهرستان جلفا ایجاد شده است که مراحل پایانی ساخت و تکمیل خود را سپری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت فعلی کشت گلخانه ای شهرستان و روند تکمیلی ساخت و تجهیز آن، مصاحبه ای انجام داده ایم با آقای دکتر امیر یوسف زاده رئیس هیات مدیره شرکت فنی، مهندسی و خدمات کشاورزی سولی یر ارس که دعوت میکنیم خواننده این گفتگو باشید.

 

ضمن عرض سلام خدمت جنابعالی و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، ابتدا خودتان را معرفی کنید و اینکه چند سال است که در این زمینه فعال هستید؟

بنام خدا. با سلام به شما و مخاطبان عزیز. من امیر یوسف زاده دارای مدرک دکترای کشاورزی و متخصص علوم خاک و تغذیه گیاه هستم و حدود چهار سال است که مستمرا  در زمینه راه اندازی، مشاوره و خدمات رسانی به گلخانه ها فعالیت دارم و در شرکت سولی یر ارس نیز به عنوان عضو و رئیس هیات مدیره فعالیت می نمایم.

شرکت سولی یر در چه زمینه ای فعال می باشد؟ توضیح دهید.

شرکت سولی یر ارس در زمینه  فنی، مهندسی و مشاوره ای کلیه فعالیت های کشاورزی که گلخانه ها هم بخشی از آن می باشند، فعالیت دارد و در ساختمان مجتمع خدماتی این شرکت واقع در شهرک گلخانه ای، آزمایشگاه آب و خاک و گیاه، کلینیک گیاه پزشکی، کلاس آموزشی، بخش تحقیقات کشاورزی، فروشگاه نهاده های کشاورزی، بخش بازاریابی و فروش محصولات در نظر گرفته شده است و در حال تکمیل سایر بخشهای مربوطه در زمینه کلیه خدمات مربوط کشاورزی به ویژه  خدمات گلخانه ای می باشد. از این نظر خدمت رسانی شرکت سولی یر فقط مختص گلخانه ها نبوده و باغداران و زارعین عزیز نیز می‌توانند از خدمات مشاوره ای، آموزشی و سایر خدمات این شرکت استفاده نمایند.

 شرکت سولی یر دارای چه بخش‌هایی خواهد بود و برای چند نفر از این طریق اشتغال زایی خواهد شد؟

این شرکت دارای بخش های مختلفی از جمله  تحقیقات، تشخیص آفات، بیماری ها و کمبود های گیاهی، مشاوره و آموزش، تهیه نهاده های کشاورزی و بخشهای حمایتی از جمله بیمه محصولات و بازاریابی و فروش خواهد بود که هم اکنون فروشگاه نهاده های کشاورزی، کلینیک گیاه پزشکی، آزمایشگاه تخصصی آب، خاک و گیاه، کلاس آموزشی، در حال راه اندازی می باشند که تا چند روز آینده مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت و بخشهای حمایتی و تحقیقات کشاورزی نیز در دستور کار شرکت قرار گرفته است. در مورد اشتغال زایی با توجه به اینکه خود بنده فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم ، مهمترین دغدغه ام ایجاد زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان این رشته است که انشا الله با تکمیل بخشهای مربوطه این امر مهم محقق خواهد شد و به صورت مستقیم حداقل برای ۸ نفر به صورت مستقیم فرصت اشتغالزایی فراهم خواهد شد.

به عنوان کسی که تخصص دارید در زمینه کشاورزی و مخصوصا کشت گلخانه ای و چند سالی است که در این زمینه فعال هستید، آینده کشت گلخانه ای شهرستان جلفا را چطور ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه یکی از پایه های اصلی اقتصاد هر کشوری، به کشاورزی آن بستگی دارد و در این میان کشوری موفق خواهد بود که بتواند با استفاده از روش های علمی نوین، کشاورزی کرده و با اصلاح روشهای کشاورزی سنتی که هزینه های زیادی دارند و باعث عدم بهره وری اقتصادی میشوند، بتواند امنیت غذایی مردم را تامین کند و کشت گلخانه ای یکی از روشهای نوین کشاورزی است که بحمدلله در شهرک گلخانه ای شهرستان جلفا با حمایتهای مدیریت محترم امور کشاورزی سازمان منطقه آزاد ارس و نیز سازمان جهاد کشاورزی بیشتر زیرساختهای مورد نیاز برای کشتهای گلخانه ای تعبیه گردیده و تکمیل این زیرساختها با جدیت تمام ادامه دارد. همچنین با عنایت به اینکه رود ارس پتانسیل فوق العاده ای برای تامین آب کشاورزی این منطقه می باشد لذا باید از این بستر حداکثر استفاده صورت پذیرد و شکر خدا پیشرفت کارها در سایت گلخانه ای رضایت بخش است و اگر روند تکمیل و ساخت گلخانه ها به همین منوال ادامه داشته باشد، انشاءالله در چند سال آینده گلخانه های جلفا، هم به لحاظ تولید محصول با کیفیت و هم بهره برداری اقتصادی ، وضعیت رضایت بخشی خواهند داشت.

به نظر شما کشت گلخانه ای در چه صورتی میتواند صرفه اقتصادی داشته و موثر واقع شود؟

همانطوری که قبلا هم عرض کردم، هر چقدر در ساخت، تجهیز و کشت گلخانه ها از روشهای نوین و مدرن مطابق با علم روز استفاده شود به همان میزان خواهد توانست در کیفیت و کمیت محصول که ارتباط مستقیم با بهره وری اقتصادی دارد، موثر واقع شود و در غیر این صورت ممکن است علاوه بر اینکه صرفه ای نداشته باشد بلکه امکان دارد با زیان اقتصادی نیز همراه باشد. کشت علمی و مکانیزه از این حیث دارای اهمیت بسزایی است. مساله مهم دیگری که در موفقیت و افزایش میزان بهره وری گلخانه ها حائز اهمیت است، وضعیت بازار فروش محصولات گلخانه ای است. از آنجایی که در آغاز هر دوره کشت، برنامه ریزی هایی برای تنظیم زمان برداشت محصول و سایر عوامل جانبی با توجه قیمت محصولات در بازار صورت می گیرد، لذا نوسانات بازار می‌تواند برای کشاورزان بسیار زیان ده باشد و باید دولت محترم و نهادهای ذیربط در این زمینه برنامه های لازم در خصوص کنترل قیمت بازار انجام دهند تا صاحبان گلخانه ها با مشکلاتی از این دست مواجه نشوند و اگر بخواهیم برای روشن شدن مساله مثالی بیاوریم می توان به ورود محصولات گلخانه ای بعضا کم کیفیت سایر نقاط کشور به بازار شهرستان و منطقه علی رغم تولید همان  محصول گلخانه ای در جلفا اشاره نمود که از مواردی است که باید جلوی آن گرفته شود و امیدواریم در آینده در این خصوص فعالیت هایی صورت گیرد تا کشت کاران با انگیزه بیشتری نسبت به کشت محصولات گلخانه ای اقدام کنند.

چه نهادهایی در زمینه کشت گلخانه ای مسئول هستند و روند همکاری این نهادها را چطور ارزیابی می کنید؟

به لحاظ کاری، ما با اداره جهاد کشاورزی شهرستان جلفا وامور کشاورزی سازمان منطقه آزاد راس همکاری و ارتباط تنگاتنگی داریم و جا دارد از این فرصت استفاده کرده و از مسئولین امر تشکر و قدردانی کنم و مساله ای که باید به آن اشاره کنم این است که علی رغم اینکه نهادهای مسئول تمام سعی خود را جهت مساعدت با صاحبان گلخانه ها انجام می دهند ولی این کافی نیست ونیاز است سایر بخش ها و ارگانها نیز جهت اعتلاء خودکفائی کشاورزی شهرستان جلفا که مقوله ای بسیار مهم وحیاتی است، مشارکت نمایند. که در این زمینه  با همکاری وهمیاری جمعی از گلخانه داران پیشرو و با مساعدتهای مدیریت امور کشاورزی منطقه آزاد ارس و اداره تعاون روستایی شهرستان جلفا اقدام به تاسیس شرکت تعاونی تولید روستایی گلخانه داران ارس نموده ایم تا از این طریق بتوان از پتانسیل های منطقه و امکانات تمام نهادها و ارگانهای ذیربط استفاده بیشتر به عمل آورد.

آیا به افراد علاقه مند دیگر پیشنهاد می کنید که به احداث گلخانه مبادرت ورزند؟

بستگی به شرایط فرد علاقه مند دارد. با توجه به مزایای فراوان این نوع کشت، پس از مصاحبه و آشنایی با توانایی های ایشان در صورت داشتن شرایط مساعد حتما احداث گلخانه را توصیه می نمایم. البته لازم است اشاره کنم احداث گلخانه مستلزم شرایطی است و همه افراد نمی‌توانند در این زمینه فعالیت کنند مگر اینکه دارای شرایط زیر باشند:

افرادی که قصد فعالیت در این زمینه دارند، حتما باید خودشان وقت کافی برای حضور مستمر و فعالیت در گلخانه و تا حدودی تجربه قبلی داشته باشند و در عمل  به کرّات دیده ایم گلخانه هایی موفق بوده اند که خود صاحبانشان در کنار سایر افراد مشغول در گلخانه به طور دائم حضور داشته و فعالیت و نظارت مستمر دارند.

همچنین برای اینکه کشت گلخانه ای بتواند در آینده سود دهی لازم را داشته باشد لازم است در ساخت سازه، تجهیزات و سایر موارد یک سری اصول علمی وفنی رعایت شود که این امر مستلزم صرف هزینه های زیاد در ابتدای کار است. به طوری که هر اندازه در ساخت گلخانه به دلیل ضعف مالی، از روشهای غیر اصولی و قدیمی استفاده شود، به همان نسبت زیان ده خواهد بود و افرادی که در ابتدای کار از توانایی مالی خوبی برخوردارند می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند و بر اساس  برآوردهای صورت گرفته و تجربه عملی، می‌توانند پس از حدود دو سال از شروع فعالیت سرمایه اولیه را برداشت کرده وبعد از آن از سود خالص آن بهره مند شوند.

در حال حاضر گلخانه های شهرستان جلفا دارای چه مشکلات و موانعی می باشند؟

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجهیم، این است که چارچوب مشخصی تحت عنوان تعاونی یا چیزی با کارکرد تعاونی وجود ندارد تا کلیه گلخانه داران برای تسهیل امورات گلخانه ای و تصمیم گیری های اساسی وسیاست گذاریهای لازم تحت پوشش آن باشند و البته اقدامات لازم  در این خصوص صورت گرفته  لیکن باید  توجه جدی به این مساله صورت پذیرد.

یکی دیگر از مشکلات گلخانه داران، غلظت بالای املاح(EC) آب رود ارس است که در مورد برخی گیاهان تا حدودی تاثیراتی بر روی کیفیت و کمیت محصولات دارد و بایستی اقداماتی در این باره نیز صورت پذیرد. همچنین در خصوص بحث انرژی بهتر است برای بخش کشاورزی تخفیفاتی در نظر گرفته شود تا گلخانه داران برای تامین انرژی با مشکل مواجه نگردند. و مهمترین مورد که قبلا هم اشاره شد مساله توجیه اقتصادی گلخانه ها و قیمت بازار است که در سوالات قبلی به صورت مشروح توضیح داده شد و در این زمینه نیز باید اقداماتی توسط دستگاههای ذیربط صورت گیرد.

در پایان اگر فرمایشی بفرمایید؟

در پایان از شما تشکر میکنم که احساس مسئولیت کرده اید دراین باره گزارشی تهیه کنید که واقعا این بخش نیاز به اطلاع رسانی بیشتری دارد و بازهم از شما ممنونم. ضمنا دوباره از مسئولین خدوم بخصوص مدیریت محترم امور کشاورزی منطقه آزاد ارس، ریاست محترم اداره جهاد کشاورزی شهرستان جلفا، سرپرست محترم اداره تعاون روستایی شهرستان و سایر مسئولین در منطقه آزاد ارس به جهت همکاریهای بی شائبه شان کمال قدردانی را دارم و در پایان مساله ای که لازم میدانم  خدمت شما عرض کنم این است همانطوریکه برای تامین امنیت کشور، برنامه ریزی هایی در سطح کلان برای حفظ تمامیت ارضی کشور مخصوصا در مرزها و حتی آنسوی مرزها برای تقویت قدرت بازدارندگی صورت میگیرد، در داخل نیز باید برای تامین امنیت غذایی اقدامات جدی و بایسته صورت پذیرد چرا که خدای نکرده بروز اخلال در تامین امنیت غذایی می‌تواند عوامل بسیاری را در داخل کشور تحت الشعاع قرار دهد و تامین این امنیت میسر نیست مگر با توجه و سرمایه گذاری بیشتر مسئولان در بخش کشاورزی و مخصوصا کشاورزی با روشهای نوین و زود بازده که امیدواریم مسئولین امر در این باره تصمیمات جدی توام با اقدام و عمل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اتخاذ کنند تا انشاالله در آینده در بخش کشاورزی به خودکفایی بیشتر دست یابیم.