به گزارش جلفانیوز، امروزه اهمیت و جایگاه ویژه آموزش و پرورش برای هیچ کس پوشیده نیست. دین مبین اسلام نیز تاکید و توصیه ویژه ای بر امر آموزش و پرورش در جامعه دارد. از این رو احادیث فراوانی که در این باره آمده اند موید جایگاه والای علم و متعلم نزد پیشوایان دینی ما می باشد.
ادبیات کهن ما نیز اعم از ملی و مذهبی، حکایات و روایات نغز و دلنشینی در وصف و شأن و منزلت علم و معرفت بیان می کند.
در قرن اخیر نیز در صدر تاکیدات بر امر آموزش بیان حضرت امام خمینی (ره) است که شغل معلمی را شغل انبیا دانسته اند.
در اینباره گفتگویی داشته ایم با اباذر کاظمی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان جلفا که دعوت می کنیم خواننده آن باشد.

ضمن عرض سلام و خسته نباشید به عنوان اولین سوال اینکه اداره آموزش و پرورش شهرستان جلفا در سال جاری در حوزه پرورشی چه عملکردی از خود ارائه داده است؟
با نام خدا و عرض سلام. مهم ترین و اصلی ترین شاخصه بیان کننده عملکرد پرورشی این اداره در سال تحصیلی گذشته، نتایج مسابقات فرهنگی و هنری دانش آموزی بوده که در سطح استان در موضوعاتی همچون مقاله نویسی، انشاء نماز، تولید فیلم و… برگزار شد و دانش آموزان جلفا با درخشش در این مسابقات موفق به کسب بیش از ۳۰ مقام استانی شده اند. گفتنی است که در بعضی رشته ها کلیه رتبه های برتر( اول، دوم و سوم) متعلق به شهرستان بوده که نشان از فعالیت پرقدرت این اداره در بحث پرورشی است.
آموزش و پرورش جلفا در بحث آموزشی چه فعالیت هایی انجام داده است؟
بنده با یادآوری این نکته که ملاک اصلی فعالیت های اداره، عملکرد دانش آموزان در مسابقات می باشد، به ذکر مقام های کسب شده در این مبحث می پردازم؛ اخیرا دانش آموزان نونهال جلفا با کسب مقام اول در جشنواره جابر بن حیان به مسابقات کشوری راه یافته اند.
همچنین در سایر مسابقات همچون: تولید محتوای آموزشی در درس علوم، آزمون پیشرفت تحصیلی و… به رتبه های استانی دست یافته اند. علاوه بر این، دانش آموز فاطمه حاتمی با دست یابی به مقام اول استانی برای اولین بار در تاریخ جلفا موفق به راه یابی به مجلس دانش آموزی کشوری شده و اکنون شهرستان جلفا نیز دارای نماینده در این مجلس می باشد. همچنین در حوزه همکاران و معلمان نیز آموزش و پروش جلفا فعال بوده و با شرکت دادن همکاران در مسابقات مختلف صاحب مقام استانی و کشوری شده اند که همه موارد فوق نشان از ارتقا کیفیت آموزش در شهرستان می باشد.

سطح علمی شهرستان را تا چه حد رضایت بخش می دانید؟
آموزش و پروش شهرستان جلفا تمام تلاش خود را برای ارتقا سطح علمی دانش آموزان به کار برده و نتایج آزمون های نهایی امسال نشان از پیشرفت سطح علمی شهرستان داشته و گفتنی است که امسال در آزمون های نهایی سوم متوسطه ۴/۳ و پیش دانشگاهی ۰/۶ درصد رشد داشته ایم که موید ارتقاء کیفیت فضای علمی مدارس شهرستان است.

آموزش و پرورش جلفا در راستای احداث، تجهیز و نوسازی مدارس چه عملکردی داشته است؟
در خصوص تجهیز مدارس، این اداره طی امضا تفاهم نامه ای با سازمان منطقه آزاد ارس و با جذب اعتبار، کلیه مدارس محدوده منطقه را تجهیز کرده و مدارس خارج از محدوده منطقه نیز با تلاش اداره آموزش و پرورش، تا دور افتاده ترین مدارس به بروزترین امکانات مورد نیاز تجهیز شده اند. در بحث نوسازی و ساخت مدارس، پروژه های سالن ورزشی مدرسه خلیج فارس و مدرسه خیر ساز شمس تبریزی با همکاری و تعامل اداره نوسازی به اتمام رسیده و در روز های آتی افتتاح خواهند شد. همچنین هم اکنون ۹ پروژه مدرسه سازی روستایی در حال اتمام و دو پروژه شهری در محدوده منطقه آزاد ارس در حال احداث می باشند.
اصلی ترین برنامه اداره آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده چیست؟
مجموعه همکاران و مدیریت آموزش و پرورش جلفا برای سال تحصیلی ۹۵-۹۶، سعی بر کیفی سازی و کیفیت بخشی آموزش و ایجاد آموزش مبتنی بر پژوهش و فناوری داشته و در این راستا اقدام به برگزاری کلاس های آشنایی با متد و فناوری های روز دنیا برای افزایش توانایی و توامندی همکاران انجام شده است.

سوالات ما به پایان رسید اگر در پایان صحبتخاصی دارید بفرمایید.
علی رغم تلاش و تکاپو در حوزه ساخت و احداث مدارس، کمبودها هنوز جبران نشده زیرا اکثر مدارس شهرستان فرسوده و عدم امکانات لازم را دارا می باشند لذا از خیرین نیک اندیش و اولیا درخواست داریم که در زمینه مدرسه سازی بخصوص در محل های پرجمعیت شهرستان بیش از پیش عنایت داشته و آموزش و پروش جلفا را در این راه یاری دهند.

در پایان از زحمات کلیه همکاران، خیرین، مسئولان و اعضا شورای آموزش و پرورش تقدیر کرده و آرزوی توفیق روزافزون را دارم.