با سلام خدمت شما ابتدائا تبریک عرض میکنیم موفقیتی که به دست آورده اید و خواهش میکنیم به عنوان شروع گفتگو ابتدا خودتان را معرفی کنید و پیشینه مختصری از خودتان بیان کنید.

به نام خدا. من هم سلام عرض میکنم خدمت شما. فیروز عبدالعلی زاده هستم متولد ۱۳۶۴٫ اصالتا اهل شهرستان ماکو که از بچگی ساکن شهرستان جلفا و دهستان شجاع هستیم. در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل ریاضی کاربردی و رتبه یک کارشناسی ارشد علوم جغرافیا.

آیا فکر می کردید رتبه یک را کسب کنید؟ وقتی فهمیدید چه احساسی داشتید؟

حقیقتش چون همانطوری که گفتم در مقطع کارشناسی رشته دیگری خوانده بودم و تغییر رشته باعث شده بود تسلط چندانی به دروس این رشته نداشته باشم؛ هرچند منابعش را پیدا کرده و خودم را آماده کرده بودم ولی اصلا انتظار کسب رتبه اول نداشتم و وقتی فهمیدم خیلی خوشحال شدم.

دلیلتان برای ادامه تحصیل و چه بود؟ خصوصا شما که مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد هم دارید و برای دومین بار در کنکور ارشد شرکت کردید آیا به خاطر جو ادامه تحصیل دادنی که این روزها مد شده شما هم برای دومین بار در کنکور ارشد شرکت کردید یا برای اشتغال بهتر و یا علاقه ای که به این رشته داشتید؟

جوی که گفتید خوشبختانه هیچ تاثیری در قصد ادامه تحصیل من نداشت اما علاقه به این رشته و بیشتر شرایط شغلی که دارم و در اداره هواشناسی شهرستان مشغول به کار هستم، انگیزه ام برای ادامه تحصیل در این رشته را دو چندان کرده بود.

P1250384

شاید سوالی که برای خیلی از مردم و خصوصا محصلین و پشت کنکوری ها پیش بیاید این است که آیا کسی که رتبه یک می آورد نابغه هست؟ وضعیت تحصیل شما پیش از این چطور بود؟ همیشه معدل الف داشتید و جزء دانش آموزان و دانش جویان برتر کلاس بودید یا خیر؟

نه. به هیچ عنوان نابغه بودن دلیل کسب رتبه های اول کنکور نیست. شاید نوابغی هم باشند که رتبه های اول را به دست می آورند ولی در کل اینگونه نیست و بنده خودم مقطع کارشناسی را از دانشگاه پیام نور جلفا فارغ التحصیل شدم و هم در در دوره کارشناسی و هم کارشناسی ارشد دانشجوی متوسطی بودم.

معدل کارشناسیتان چقدر بود؟

۱۴٫۲۸

فکر میکنید این قضیه چقدر در رتبه خوب آوردن تاثیر دارد ؟ نخبه بودن و پایه علمی خوب داشتن تا چه اندازه موثر است؟ تعیین کننده هست یا قضیه کنکور فرق میکند؟

مطمئنا هوش بالا و به همراه آن پایه علمی قوی تاثیر زیادی در نحوه مطالعه و موفقیت فرد دارد ولی قطعی و تعیین کننده نیست. همانطوری که گفتم بنده دانشجوی متوسطی بودم و خیلی ها هستند که متوسط و حتی ضعیف هستند ولی در کنکور فراتر از انتظار ظاهر می شوند و موفقیت های خوبی به دست می آورند.

درباره مطالعه تان برای کنکور. شاید خیلی ها دوست دارند از آدم موفقی مثل شما نکات کلیدی یا به اصطلاح رمز موفقیتتان را بپرسند. می توانید عامل یا عواملی که فکر میکنید نقش تعیین کننده و به سزایی در موفقیت شما داشتند را نام ببرید؟

پیوسته، منظم و با برنامه درس خواندن در موفقیت من تاثیر زیادی داشت و علاوه بر این ها محیط اطراف و حمایتی که از جانب اطرافیان و به ویژه خانواده ام انجام گرفت هم نقش به سزایی در موفقیت من داشتند.

 

شروع موفق در هر کاری از عوامل موفقیت در آن کار است. اما خیلی ها در همین شروع خوب مشکل دارند. شروع شما چطور بود و چه توصیه ای در این باره به کسانی که میخواهند شروع به مطالعه کنند دارید؟

به نظرم ابتدا خواستن و بعد هدف گذاری کردن برای شروع هر کاری لازم هست و در صورتی که این دو عامل با تلاش مناسب همراه باشد مطمئنا موفقیت در پی خواهد داشت و توصیه من به دوستان همین هدف گذاری و تلاش متناسب با هدف هست.

P1250376

روزانه چند ساعت مطالعه داشتید و از کی شروع کردید؟

من از مهرماه ۹۴ درس خواندن را شروع کردم. چون شاغل هستم ساعات مطالعاتی آنچنانی نداشتم و در حد روزی ۲ الی ۳ ساعت مطالعه روزانه ام بود ولی با برنامه، مفهومی و کیفی خواندن نکاتی بود که بازده مطالعاتیم را بالا می برد.

حتما برایتان پیش آمده که از درس خواندن خسته بشوید و ادامه دادن برایتان سخت باشد. چگونه خودتان را برمی گرداندید به روال مطالعاتیتان و آن خستگی را کنار می گذاشتید؟

آهسته و پیوسته خواندن باعث شده بود خستگی آنچنانی برایم اتفاق نیفتد ولی باز هم پیش می آمد لحظه هایی که مطالعه سخت می شد که توکل به خدا و انرژی که اطرافیانم میدادند مشکل گشا بود و مشوق ادامه مسیر.

مشاورین یا موسسات کمک آموزشی چقدر تاثیر داشتند در موفقیت شما؟ آیا استفاده کردین از این موارد؟

خیر. بنده از هیچ موسسه کمک آموزشی استفاده نکردم و فقط از برخی کتب موسسات که به نظرم مفید و لازم بود استفاده می کردم. اولویت اول برای هر فردی نحوه مطالعه و درس خواندن خود فرد هست و موسسات و کتب کمک آموزشی هم تا حدی و در مواردی که خود فرد لازم میبیند میتواند مفید باشد.
برای آینده چه برنامه ای دارید؟ چه رشته ای و در کدام شهر و دانشگاه؟

بنابه شرایط کاری که دارم رشته علوم جغرافیا گرایش اقلیم شناسی دانشگاه تبریز را انتخاب کرده ام.

برای دکتری برنامه ای ندارید؟

خیر فعلا برنامه خاصی برای دکتری ندارم.

به عنوان سوال آخر برای کسایی که قصد مطالعه و شرکت در کنکور ارشد را دارند چه توصیه ای دارید؟

آرزوی موفقیت برای همه دارم و اینکه با برنامه و هدفمند مطالعه کنند.

تشکر میکنیم از حضورتان در پایان اگر مطلب خاصی داشته باشید در خدمتتان هستیم.

من هم تشکر میکنم از شما که زحمت کشیدید و این مصاحبه را ترتیب دادید و تشکر ویژه هم دارم از خانواده و اطرافیانم که در این مدت واقعا کمکم کردند و همچنین تشکر میکنم از رئیس اداره هواشناسی که شرایط کاری من را جوری قرار دادند تا بتوانم به درس هایم برسم.