در اسفندماه ۱۳۵۷ هجری شمسی فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل کمیته امداد صادر شد. این نهاد برای ایجاد رفاه و برقراری تسهیلاتی در امر کمک رسانی به محرومان جامعه و به خصوص برای خودکفا کردن آنها تاسیس گردید. کمیته امداد امام خمینی از بزرگترین نهادهای تامین اجتماعی است که در خدمت گروه های آسیب پذیر جامعه قرار دارد.

برای آشنایی بیشتر با این نهاد خیریه و فعالیت های آن گفتگویی انجام داده ایم با میر ابوالفضل حسینی رئیس کمیته امداد شهرستان که دعوت می کنیم خواننده آن باشید:

با عرض سلام خدمت شما، به عنوان اولین سوال، هدف و سیاست کاری کمیته امداد شهرستان جلفا در سال ۹۵ چیست و در این راستا چه فعالیت هایی انحام داده است؟
به نام خدا. من هم خدمت شما دوستان و مخاطبان عزیز سلام عرض می کنم. کمیته امداد شهرستان جلفا در سال ۹۵ عمده فعالیت های خود را بر روی تاکید بر توانمند سازی مددجویان و چابک سازی نیروهای امدادی متمرکز کرده است و در همین راستا در سال ۹۴ بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان تسهیلات توانمندسازی قرض الحسنه برای نیازمندان پرداخته شده است.

آیا تا به حال به غیر از برنامه های ابلاغی، کمیته امداد شهرستان خلاقیتی در جهت حمایت از نیازمندان بکار برده است؟
متاسفانه برنامه های کمیته امداد به شکلی نیست که بتوان به خلاقیت دست زد ولی در این خصوص کمیته امداد شهرستان جلفا در جهت توانمندسازی مددجویان و نیازمندان شهرستان، با انعقاد تفاهم نامه هایی با سازمان منطقه آزاد ارس اقدام به راه اندازی کلاس های آموزشی با موضوع هنرهای دستی و سنتی کرده است که در ابتدا به صورت مبتدی و سپس حرفه ای آموزش می بینند و در پایان با اعطای مدرک از سازمان فنی و حرفه ای میتوانند در این راستا فعالیت نمایند. همچنین در ماه های آینده دوره های آموزشی، کشاورزی، هنرهای دستی طلا، نقره و منبت کاری، پرورش کپک و.. نیز برای مددجویان شهرستان برگزار خواهد شد.
در مجموع چند خانوار تحت پوشش کمیته امداد شهرستان هستند؟
۱۴۶۸ خانوار و ۲۷۱۷ نفر اعم از مددجویان و سالمندان تحت پوشش کمیته امداد شهرستان هستند.
افراد و خانواده ها چگونه تحت پوشش کمیته امداد قرار می گیرند یا به عبارتی شرایط تحت پوشش قرار گرفتن چیست؟
افراد با ۳ طریق تحت پوشش کمیته امداد قرار می گیرند، از طریق شناسایی توسط خود کمیته امداد، از طریق معرفی از طرف سازمان ها، ادارات و یا به روش خود معرف که فرد با مراجعه کمیته امداد درخواست نیاز کرده و تحت پوشش کمیته امداد قرار میگیرد.
درآمد کمیته امداد از چه روش هایی می باشد؟!
در سال های گذشته منبع درآمد کمیته امداد صرفا اعتبارات دولتی بود ولی با توجه به افزایش تعداد مددجویان تحت پوشش، اعتبارات دولتی کفاف هزینه های جاری موجود کمیته را نداد و کمیته امداد درصدد تامین نیازهای خود از طریق افراد جامعه اقدام به تاسیس مراکز نیکوکاری و نصب صنادیق در سطح شهر، فروشگاه ها و منازل کرد که خوشبختانه با استقبال مردم روبه رو شده و نیازهای کمیته امداد را تامین کردند.
هرساله چند نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار میگرند؟ آیا بین ورود و خروج افراد توازن وجود دارد؟
خانوارها بنا به دلایل، از کارافتادگی، فوت، زندانی شدن سرپرست یا بی بضاعتی خانواده تحت پوشش قرار می گیرند که کمیته امداد با تزریق وام خودکفایی به این افراد و خودکفا کردن، آن ها را از چرخه حمایت خود خارج میکند. به دلیل محدودیت اعتبار تعداد مددجویان کمیته امداد هرساله ۱۰ درصد کاهش و ۵ درصد افزایش پیدا میکند.
درآمد کمیته امداد صرف چه فعالیت هایی می شود؟
در گذشته این درآمد صرفا خرج مددجویان میشد ولی امروزه صرف کل نیازمندان شهرستان و منطقه می شود. نیازهایی همچون درمانی، مسکن، تامین جهزیه و اعطای وام خود کفایی می شود. که در سال ۹۴، در مجموع ۱۳۰ مورد پرداخت وام خودکفایی در زمینه دامپروری، صنایع دستی، فعالیت صنعتی و خدماتی و ۴۳ مورد تامین جهیزیه داشته ایم.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.
ضمن تشکر از زحمات شما، از کلیه خیرین و نیکوکاران و مردم شهرستان تقدیر و تشکر میکنم که کمیته امداد شهرستان را هیج وقت تنها نگداشته و همیشه نیازهای ما را برطرف کرده اند. امید داریم افراد متمکن شهرستان بیش از پیش کمیته امداد شهرستان را جهت تامین نیازهای نیازمندان کمک نمایند.