به گزارش جلفانیوز، تیم رباتیک دانش آموزی جلفا با مربیگری علی شمالی مربی جوان و با استعداد این رشته چندی پیش توانست مقام اول مسابقات رباتیک استانی را کسب کند.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این رشته در شهرستان گفتگویی ترتیب داده ایم با علی شمالی مربی جوان و پیشگام رشته رباتیک در شهرستان جلفا که دعوت می کنیم خواننده این گفتگو باشید.

 

ضمن سلام خدمت شما. ابتدائا موفقیت شما و تیمتان را در مسابقات استانی رباتیک و کسب مقام اول این مسابقات تبریک میگوییم. لطفا خودتان را معرفی کنید و بیوگرافی مختصری از خودتان بفرمایید.
با نام خدا. من هم سلام عرض می کنم خدمت شما عوامل جلفانیوز و تشکر از زحماتتان… علی شمالی هستم متولد ۱۳۷۳٫٫٫ کارشناس رشته برق قدرت.

چطور شد که رفتید سراغ رباتیک؟
همانطوری که میدانید ارتباطی بین رشته برق قدرت و رشته الکترونیک و مکاترونیک نیست و من صرفا به خاطر علاقه ای که داشتم سراغ این رشته رفتم و شاید دلیل دیگرش هم نیاز شغلی بود که داشتیم و احساس می کردیم میتوانیم در حوزه این نیاز را برطرف کنیم. البته قبل تر از ما هم فعالیتی در این زمینه انجام شده بود ولی به صورت ناقص و نیمه تمام.

یعنی به صورت تخصصی و آکادمیک به این رشته نیامدید؟
نه. با علاقه ای که داشتم به صورت تجربی وارد این رشته شدم و حتی دوره خاصی هم نرفتم.

درباره رشته رباتیک شاید خیلی ها اطلاعات زیادی نداشته باشند. توضیحاتی در اینباره میفرمایید؟
همانطوری که میدانید امروزه دنیا به سمت اتوماسیون میرود و به زبان ساده تر عامل انسانی از برخی کارها حذف میشود. دید اشتباهی که در اینباره وجود دارد این هست که با روی کار آمدن ربات ها بازار کار برای مردم تنگ خواهد شد اما این موضوع هم هست که با استفاده از رباط ها خیلی از خطراتی که در خیلی از کارها برای عوامل انسانی هست از بین خواهد رفت و دقت و بازده کاری بیشتری هم خواهد داشت. مدت زمانی که انسان روزانه کار میکند هشت ساعت هست در صورتیکه یک ربات میتواند ۲۴ ساعته کار بکند و مشکلی براش پیش نیاید.
در کنار این ها استفاده از رباط ها فواید دیگری هم دارد مثل خودروهای الکتریکی که نوعی رباط هستند و آلودگی برای محیط زیست ندارند و هزینه سوخت کمتری هم دارند و همچنین رباط های امدادگر که در بلایای طبیعی مانند زلزله واقعا کارهایی می کنند که از توان انسان خارج هست رفتن زیر آوار و پیدا کردن مصدومین و …
و در کل تجهیز کارخانجات، افزایش دقت، کیفیت و بازده کاری، صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه و بهره وری بیشتر، از مزیت های شاخص حوزه رباتیک هست. اما متاسفانه این رشته در کشور ما آنطوری که باید به آن پرداخته نشده و فعلا در سطح جهانی حرفی برای گفتن نداریم ولی مطمئنا با توجه بیشتر و سرمایه گذاری در این حوزه می‌توانیم در آینده شاهد پیشرفت قابل توجه در زمینه رباتیک باشیم.

هدفتان از ورود به این حوزه و تشکیل تیم رباتیک و موسسه مردم نهاد مهد دانش چه بود؟
من از بچگی به این کار علاقه داشتم و حتی یادم هست با اسباب بازی هایی که داشتم سازه هایی را شبیه رباط میساختم اما در ابتدا با دید شغل وارد این کار شدم و در ادامه، علاقه بود که باعث ماندنم در این حوزه شد. الان هم از لحاظ درآمدی درآمد آنچنانی ندارد و حتی بعضا از جیب خودم هم هزینه می کنم برای این کار ولی علاقه باعث شده که در این کار بمانم.

آیا از طرف نهاد های مربوطه در این کار حمایتی از شما شد؟
اول کار نه. هیچ حمایتی نشد و حتی اولین بار بعد از اتمام تحصیل از اردبیل برگشته بودم که سراغ اداره آموزش و پرورش رفتم و آنجا به من گفتند که هنوز جوان هستی و مجردی و نمیتوانی در پژوهشکده فعالیت کنی و .. بعد از این ماجرا تحقیقاتی کردم و رفتم سراغ شرکت رباتیک تبریز و نمایندگی این شرکت در شهرستان را گرفتم و با پول ناچیزی که داشتم این کار را شرع کردم.

در ادامه کار چطور؟ در ادامه حمایتی از شما شد؟
اصلی ترین حمایتی که از من شد کمکهای معلم عزیزم آقای حسین قنبرزاده بود که قبلا معلم حرفه و فن بنده بودند. ایشان با آموزشگاهی که داشتند من را تشویق کردن که به صورت آزاد این کار را شروع کنم. و برای اولین بار ما در آموزشگاه جاویدان ارس این کار را شروع کردیم. تا جایی که با موسسات مردم نهاد آشنا شدیم و دیدیم بستری هست که به وسیله آن میتوانیم هم قانونمند جلو برویم و هم حمایت هایی را از نهادها و ادارات دولتی داشته باشیم. و این بود که سراغ وزارت ورزش و جوانان رفتیم و فعالیتمان را در قالب NGO یا همان موسسه مردم نهاد با نام مهد دانش ادامه دادیم.

الان مشغول چه کارهایی هستید و چه فعالیت هایی میکنید؟
در حوزه رباتیک علاوه بر فعالیت در موسسه مردم نهاد مهد دانش نمایندگی شرکت پات در شهرستان را هم داریم که در زمینه مهندسی خلاقیت کودکان، سازه های ماکارونی، رباط های عمود پرواز و … فعالیت دارد و در حوزه های دیگر هم در کانون قلم چی به عنوان مدیر ثبت نام و پشتیبان فعالیت می کنم و گاها تدریس هم میکنم.

فعالیت شما در حوزه رباتیک در رده دانش آموزی هست. استعداد دانش اموزان شهرستان را در چه حدی می بینید؟

زیاد… قطعا اگر این استعداد و نبوغ در دانش آموزان این شهرستان نبود نمی توانستند در مسابقات استانی با هزینه مالی کمتر و شرایط نابرابر مقام اول مسابقات را کسب کنند. هدف ما هم از فعالیت در رده دانش آموزی همین کشف استعدادها و نبوغ دانش آموزان شهرستان هست که متاسفانه زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.
p1280587

تیمی که برای مسابقات آماده کرده بودید و مقام اول مسابقات را کسب کرد چه مدت بود تشکیل شده بود و چقدر برای آماده سازی آن زمان گذاشته بودید؟
حقیقتش استعداد دانش اموزان شهرستان ما در زمینه رباتیک استعداد بالقوه ای هست که باید بالفعل شود. این را به این دلیل عرض میکنم چون تنها زمانی که ما برای آماده سازی این تیم گذاشته بودیم فقط دو ماه بود آنهم با هزینه هایی خیلی کمتر از تیم های دیگر. و قهرمانی این تیم با هزینه های اندک که به صورت تجربی جلو آمده و حتی خیلی از شرکت کنندگانمان برای اولین بار در مسابقات شرکت میکردند، و این یعنی دانش اموزان شهرستان استعداد فوق العاده ای در این زمینه دارند که لزوم سرمایه گذاری و حمایت بیشتر مسئولین در این حوزه را می طلبد.

به نطرتان پیشرفت رشته رباتیک در شهرستان دارای چه مشکلات و موانعی هست و آیا پیشنهادی دارید برای حل این مشکلات و پیشرفت بیشتر این رشته در شهرستان؟
بزرگترین مشکلی که رشته رباتیک در شهرستان دارد عدم حمایت مناسب مسئولین هست. موسسه ما چون موسسه مردم نهادی هست این حمایت را بیشتر نیاز دارد تا بتواند به فعالیت های خودش ادامه بدهد. در همین راستا ما مهرماه امسال همایشی خواهیم داشت با نام رباتیک و مهندسی خلاقیت که در کنار این همایش، مسابقه رباتیک هم خواهیم داشت که این مسابقه در سطح استانی خواهد بود و این اتفاق برای حرکت رو به رشد رباتیک شهرستان خیلی موثر خواهد بود و همانطوری که گفتم حمایت جدی مسئولین لازم است تا این همایش و مسابقه به صورت مطلوبی برگزار بشود.
پیشنهاد و درخواست ما حمایت آنچنانی از طرف مسئولین نیست فعلا فقط در حد استفاده از امکاناتی که نهادهای مختلف دارند و بعضا بلااستفاده هم مانده اند. مثلا گروه ما برای آموزش و تمرین نیاز به مکان مناسبی دارد و در کلاس های ما هستند افرادی که از راه های دوری در شهرستان برای آموزش می آیند و هزینه های زیاد رفت و آمد را متحمل میشوند. ما میتوانیم برای رفع این مشکل، خودمان برای تدریس به آن مناطق برویم به شرطی که مکانی برای آموزش و تمرین در آن محل وجود داشته باشد و در این مورد مدارس شهرستان مکان مناسبی هستند که عموما بعدازظهر ها از فضا و امکانات انها استفاده ای نمیشود که در صورت همکاری و حمایت اداره آموزش و پرورش شهرستان این مشکل میتواند حل شود.
و مورد دیگری که هست حمایت از افراد علاقمند بی بضاعتی هست که واقعا مستعد هستند ولی شرایط مالی این اجازه را به آنها نمیدهد که به سمت این رشته بیایند. در این مورد هم ما در حد وسع خودمان میتوانیم کلاس های آموزش رایگان برای این افراد تشکیل بدهیم و ادارات و نهادهای مختلف هم میتوانند با تقبل هزینه های دیگر این افراد مثل پکیج و تجهیزاتی که لازم هست از این رشته حمایت کنند.

در خصوص حمایت نهادها آیا نهادی هست که مرتبط با این رشته باشد و نیاز به حمایت بیشتر آن نهاد داشته باشید؟
بله موسسه ما چون مردم نهاد هست مطمئنا هزینه هایی دارد و بخشی از این هزینه ها که مربوط به آموزش هست بر عهده خودمان است و هزینه تجهیزات و پکیج برعهده خود دانش اموزان است. ما در مسابقات استانی که شرکت کردیم در تامین هزینه های این مسابقات مشکلاتی داشتیم. از خود دانش آموزان هم تا یک حدی میشود هزینه گرفت و نیاز به حمایت جدی مسئولین بود. در این مورد فرمانداری شهرستان جلفا، خود آقای فرماندار و آقای احمدی معاون سیاسی فرمانداری، اداره ورزش و جوانان شهرستان جناب آقای یحیوی، خانم گلمحمدپور و خانم اشتری از ابتدا واقعا زحمت کشیدند و در حد توانشان کمکمان کردند و در کنار آنها از کمک های منطقه آزاد ارس هم واقعا تشکر و قدردانی میکنیم. ادارات دیگری هم بودند که کمکمان کردند ولی مهمترین نهادی که میتوانست واقعا حمایتمان بکند اداره آموزش و پرورش بود که متاسفانه در مسابقاتی که شرکت کردیم حمایتی از طرف این نهاد انجام نگرفت و حتی علیرغم پیگیری های مکرر و تاکیداتی که از طرف فرمانداری شهرستان بود؛ این اداره حاضر به تامین وسیله نقلیه برای رفت و آمد تیم به مسابقات نشد.

آیا غیر از همایشی که گفتید در مهرماه برگزار خواهد شد برنامه دیگری برای آینده این رشته و تیمتان در شهرستان دارید؟

همانطوری که در ابتدای عرایضم گفتم ما نزدیک دو سال هست که در رده دانش آموزی فعالیت میکنیم ولی ان شاالله قصد داریم رباتیک شهرستان را در رده دانشجویی هم فعال کنیم و در این خصوص با دانشگاه های شهرستان هم رایزنی هایی شده و معاونت های پژوهشی دانشگاه ها قول مساعدت وهمکاری داده اند که در صورت نهایی شدن، تفاهم نامه ای خواهیم داشت که علاوه بر دانشجویان دانشگاه ها، جوانانی که علاقمندند ولی دانشجو نیستند هم بتوانند در کلاس ها و کارگاه هایی که خواهیم داشت شرکت کنند تا ان شاالله هیچ استعدادی در زمینه رباتیک در شهرستان نهفته نماند و بتوانیم به رتبه های کشوری هم در این رشته دست پیدا کنیم.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.
تشکر میکنم از شما که این فرصت را فراهم کردید و تشکر از مسئولین و نهادهایی که ما را در این راه کمک کردند و درخواست حمایت بیشتر مسئولین از این رشته را داریم تا بیش از این شاهد شکوفایی استعدادها در این رشته و شاهد پیشرفت روزافزون آن در شهرستان باشیم.