به گزارش جلفانیوز، به نقل از آناج، احمد فرشبافیان در گفت‌‌وگو با خبرنگار گروه بین الملل آناج در ارتباط با دومین همایش بین المللی پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان ابراز داشت: در این همایش، ۱۶ نفر از محققان، مداحان و شاعران عاشورایی ترکیه، آذربایجان و گرجستان و همچنین ۳ هیئت حسینی شهر تبریز، یک هیئت حسینی دانشجویی، ۴ مداح، ۲ شاعر و یک محقق عاشورایی از شهر تبریز شرکت کرده‌‌اند.

وی یادآور شد: این کنگره دومین همایش بین المللی پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان است که اولین آن سال گذشته برگزار گردیده بود.

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات آذربایجان‌شناسی دانشگاه تبریز با بیان اینکه اهداف کوتاه مدت و میان مدت برنامه، ایجاد پیوندی بین فعالان ادبیات عاشورایی ایران و کشورهای همسایه است، عنوان کرد: هدف نهایی برنامه دفع هجمه موجود از سوی شیعه لندنی، داعش و دیگر گروه‌‌های علیه شیعه است.

وی اذعان داشت: شیعه لندنی در واقع حلقه مدرن بهاییت است که با هجوم خود می‌‌خواهد اجازه همراه شدن شور حسینی با شعور حسینی را ندهد و به دنبال برپایی یک شور خالی و احساس بدون معرفت است.

فرشبافیان تشریح کرد: ما می‌خواهیم معرفت ایجاد شده در فعالان عاشورایی ایران را به فعالان عاشورایی کشورهای همسایه منتقل نماییم و در واقع شعوری به این شور حسینی بخشیده شود تا از نفوذ شیعه لندنی جلوگیری گردد؛ با دستیابی به این اهداف، به یک فرهنگ یکپارچه عاشورایی در منطقه قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دست خواهیم یافت.

وی تصریح کرد: این همایش از سوی موسسه تحقیقاتی «قانا» (قفقاز، آناتولی، آسیای میانه) تدارک دیده شده است که قبلاً با عنوان آذربایجان شناسی فعالیت می‌‌کرد و امروز در تلاش است تا اهداف مذکور را با چنین برنامه‌هایی تحقق بخشد.

استادیار دانشگاه تبریز خاطرنشان ساخت: این برنامه به علت فعالیت مجریانش در دانشگاه تبریز، در این شهر برگزار می‌‌گردد ولی تمایل داریم این برنامه در سال‌‌های آینده در صورت مهیا شدن شرایط، در کشورهای همسایه اجرا گردد.

وی گفت: ۱۶ مهمان خارجی در این همایش حضور دارند که اهل کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان می‌‌باشند و برنامه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۱:۳۰ امروز در محل تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد که مداحان برجسته استان به مدیحه سرایی و شاعران برجسته عاشورایی استان به شعرخوانی خواهند پرداخت؛ همچنین آثار محققان عاشورایی نیز معرفی خواهد گشت.