به گزارش جلفانیوز، امیرمحمد کریمی، کودکی چهار ساله از شهرستان جلفا که می توان گفت با توجه به سن کم خود و استعدادش در حفظ قرآن، یک نابغه قرآنی محسوب می‌شود.
او در سال ۱۳۹۱ در هادی شهر دیده به جهان گشوده و از دو سال و دوماهگی اش که هنوز نمی توانست به درستی سخن بگوید، فعالیت قرآنی خود را در موسسه نورالقرآن ارس تحت نظر اساتید و حافظان جوان و متعهد شهرستان جلفا آغاز کرد. با سپری کردن دوره های روخوانی و روانخوانی قرآن پا به عرصه حفظ این کتاب آسمانی گذاشت. در طول کمتر از دوسال موفق به حفظ سه جز از قرآن شد.
امروز امیرمحمد به عنوان خردسال ترین حافظ قرآن شهرستان به حدی به این جزء ها تسلط یافته است که در اجراهای خود تحسین همگان را برمی انگیزد.
به بهانه دیدار با امیر محمد و گفتگو با پدر و مادر وی در محل دارالقرآن ارس حاضر شدیم:

ابتدا از پدر امیر محمد خواستیم در مورد چگونگی کشف استعداد وی بگوید.
آقای کریمی می گوید: امیرمحمد وقتی که دوساله بود، زمانی که حتی نمی توانست کلمات را درست و کامل ادا کند، اذان و سرودهای مذهبی پخش شده از تلویزیون را حفظ می کرد. مشاهده این استعداد وی باعث شد تا امیرمحمد را پیش یک روانشناس ببریم که ایشان گفتند امیرمحمد علی رغم اینکه دوسال دارد ولی رفتار و برداشت های وی ویژه کودکان پنج ساله بوده و همچنین مغز امیرمحمد دارای استعداد و توانایی زیادی است و  در هر زمینه ای که بخواهید میتوانید از آن بهره ببرید.
خانم ماکویی مادر امیرمحمد در تکمیل سخنان پدر بیان می کند: زمان خواب امیر محمد به جای لالایی های معمول از ترجمه آیه های قرآن برایش می خواندم. صبح که بیدار میشد میدیدم یک یا دو آیه ترجمه را حفظ کرده است.
او ادامه می دهد: همه این موارد و تاکید روانشناس بر استعداد وی باعث شد تا امیرمحمد را در کلاس های قرآنی ثبت نام کنیم.
درباره علت انتخاب کلاس های قرآنی پرسیدیم  که خانم ماکویی پاسخ داد: دغدغه هر پدر و مادری عاقبت به خیری فرزندش هست و قرآن هم تضمینی برای دنیا و آخرت امیر محمد است. قرآن حتی زندگی پدر و مادر را نیز ضمانت می کند. قرآن یک برنامه جامع برای زندگی انسان است این کتاب آسمانی مملو از آموزه های اخلاقی بوده و اعتقاد دارم این آموزه ها مطمئنا بر ویژگی شخصیتی کسی که با آن مانوس شده اثر می گذارد.
مادر امیرمحمد در پاسخ به این سوال که آیا امیر محمد بازی ها و سرگرمی های کودکانه خود را نیز انجام می دهد پاسخ مثبت داده و گفت:
با تمام این موارد امیرمحمد یک کودک است و فعالیت های قرآنی بخشی از برنامه ی روزمره او است. امیرمحمد معمولا قبل یا بعد از اذان به تمرین و حفظ قرآن می پردازد و  سایر ساعات روز را به بازی و سرگرمی های کودکانه خود مشغول است.
از پدر و مادر امیر محمد خواستیم در مورد سختی و مشقت هایی که در این راه کشیدند بگویند.
آقای کریمی بیان می کند: غالب مشقت ها با مادر امیر محمد بوده و به جرات می گویم وی خود را وقف زندگی امیر محمد کرده است. بعد از کلاس زمان تمرینات خانه می رسد، برای اینکه امیرمحمد یک آیه را حفظ کند تک تک کلمه های آن آیه بیش از ده ها بار توسط مادر امیر محمد تکرار می شود.
وی ادامه می دهد: به غیر از این موضوع، هنگام ثبت نام امیرمحمد در کلاس های قرآنی بسیاری از افراد به ما خرده گرفتند که چرا قرآن؟! با این استعداد بفرستید کلاس زبان انگلیسی و…. بله قبول دارم شاید اگر به زبان می رفت یا هرکلاس دیگری پیشرفت بسیاری داشت ولی هیچ کدام نمی توانستند مثل قرآن امیرمحمد را در چهارسالگی یک انسان به بار بیاورند و نحوه زندگی اسلامی را به وی آموزش دهند. مردم دیدگاه نسبتنا تندی به این موضوع داشتند و این دیدگاه ما را خیلی اذیت کرد هرچند که مقاومت کردیم و امروز به لطف خدا نتیجه اش را به عینه مشاهده می کنیم.
وی تصریح می کند: در این بین نباید از زحمات و تلاش های مربیان موسسه نورالقرآن ارس چشم پوشید. اگر امیرمحمد در چهار سالگی حافظ سه جز قرآن است بخاطر تلاش های بی دریغ مربیان او است.
از مسئول موسسه که در جمع ما حضور داشت خواستیم او هم در خصوص این موفقیت بگوید.
آقای رضایی می گوید: اگر در شهر مرزی جلفا چنین اتفاق مبارکی روی می دهد اول از همه لطف و عنایت خداوند است و بعد از آن علاقمندی خانواده و تلاش آنان در کنار زحمات مربیان او. مربیانی که خارج از وقت موسسه هم پیگیر تمرینات بچه ها هستند.


از او پرسیدیم که از چه روش هایی استفاده کرده اند که امیرمحمد از دو تا چهارسالگی، حافظ سه جز قرآن شده است؟
او از استفاده همزمان از روش های علمی  و تجربی گفت و اضافه کرد: مربی امیرمحمد خودش حافظ کل قرآن است و در کنار آموزش ها و روش های علمی، تجربه حفظ را نیز دارد و این خود یکی از عوامل موفقیت امیرمحمد بوده است. مربی علاوه بر اینها باید با روانشناسی کودک هم آشنا باشد. بارها و بارها  دیدیم که امیرمحمد دلسرد و خسته شده بود و ما در این وضعیت تمرینات و تکالیف وی را کم و با جوایز مادی و معنوی دوباره به حفظ تشویقش کردیم. حتی بنا به مصلحت در یک بازه زمانی نیز  به کل حفظ قرآن امیرمحمد را تعطیل کردیم تا یکنواختی باعث خستگی وی نشود.

از درخواست او به عنوان مسئول موسسه قرآنی از مسئولان مربوطه پرسیدیم که پاسخ داد:
امیرمحمد خردسال ترین حافظ قرآن شهرستان و نمونه ای از استعدادهای موجود در جلفاست. هستند امیرمحمدهای دیگری که هنوز کشف نشده اند. جلفا پتانسیل پرورش ده ها امیرمحمد را دارد. امروز مسئولان می گویند سطح قرآنی شهرستان پایین است. در صورتی که مسئولان ما اول باید ببینند چه اقداماتی در این راستا انجام داده اند. برای فعالین قرانی چه امتیازاتی قائل شده اند. خواسته ما حمایت است.
وی ادامه می دهد: کمک به راه اندازی مهد کودک قرآنی نمونه ای از این حمایت ها است. یکسال تمام برای راه اندازی مهد قرآنی تلاش کردیم ولی مسئولی از ما حمایت نکرد. اگر مهد کودک قرآنی داشتیم امروز حداقل ۵۰ کودک زیر شش سال حافظ قرآن بودند. این بد است؟! ما حاضریم فعالیت کنیم اما چرا حمایت نمی کنند؟ مدیرکل بهزیستی استان مجوز ایجاد مهد کودک بنده را امضا کردند ولی مسئولان شهرستانی با  آن مخالفت می کنند.
خانم ماکویی در ادامه حرف های آقای رضایی بیان می کند: دغدغه اصلی من مهد کودک امیرمحمد است. امروز مهد کودک ها محلی برای نگهداری هستند و بار آموزشی و اخلاقی بسیار ضعیفی دارند. خبری از بیان موارد اخلاقی، آیات و احادیث نیست. این اصلی ترین دغدغه من است که مهدکودک امیرمحمد با وضع موجود چه می شود!