به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جلفانیوز، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جلفا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه ضمن ارائه گزارش عملکردی از فعالیت یک سال گذشته این شبکه با اشاره به مشکلات موجود در بیمارستان ها گفت: برتری برخی بیمارستان ها نسبت به برخی دیگر متناسب با شرایطی که دارند از جمله شهری که در آن قرار دارند و نسبت جمعیتی آنها، موضوعی طبیعی و عادی است اما برخی مشکلات اساسی همچون کمبود بودجه و کمبود نیروی انسانی در کل سیستم وجود دارد که این موارد از جمله مشکلاتی است که بیش از همه به چشم میخورد و دلیل بیشتر نارضایتی های مردم در اکثر بیمارستان ها می باشد.
دکتر حمید شیرعلیزاده افزود: بهترین روش برای برآورد عملکرد شبکه بهداشت مقایسه آن با سالهای قبل است و از این رو خوشبختانه عملکرد شبکه بهداشت نسبت به سال قبل، خصوصا در فعالیت های زیرساختی پیشرفت قابل توجهی داشته است.
وی ادامه داد: بیمارستان ساجدی هادیشهر با توجه به عمومی بودن بیش از ظرفیت خود متخصص جذب نموده و افزایش تعداد متخصصین در یک سال اخیر از مهم ترین اقداماتی است که برای بهبود خدمت رسانی به همشهریان عزیز انجام شده است و به عنوان مثال می توان به حضور همه روزه متخصص قلب و افزایش متخصص چشم از یک متخصص به دو متخصص و از یک روز به چهار روز در هفته اشاره کرد.
شیرعلیزاده تصریح کرد: اگر در خصوص خدمت رسانی و تامین سلامت مردم کاری انجام گرفته بلاشک بی منت بوده است چرا که خود ما و خانواده های ما نیز جزء شهروندان این شهر هستیم و در این شهر زندگی میکنیم‌.
وی با تشریح اقدامات صورت گرفته در بخش اورژانس بیمارستان ساجدی اظهار کرد: تجهیز بخش اورژانس به امکانات رفاهی لازم، نوسازی برخی از تجهیزات موجود، اضافه شدن همه ساعته پزشک اورژانس دوم و اولویت بخشی به پرداختی های پزشکان اورژانس برای خدمت رسانی بهتر از جمله اقداماتی است که در سال اخیر در بخش اورژانس بیمارستان ساجدی انجام پذیرفته است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان جلفا از اخذ موافقت وزارت بهداشت و درمان جهت تجهیز بیمارستان ساجدی هادیشهر به سی تی اسکن خبر داد و گفت: خوشبختانه موافقت دریافت سی تی اسکن برای بیمارستان ساجدی از سوی وزارت بهداشت انجام گرفته و این امکان پس از انجام روال اداری مربوطه به بیمارستان شهرمان اضافه خواهد شد.
وی بیان کرد: بخش آی سی یوی بیمارستان نیز بیش از ۴ماه است که آماده افتتاح است اما کمبود نیروی انسانی و منابع مالی باعث شده است که افتتاح آن به تاخیر بیفتد. علاوه بر آن ۲۲ دستگاه مختلف نیز برای تجهیز بخش های مختلف بیمارستان به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان خریداری شده است که بیشتر هزینه آن از سوی خیرین محترم شهرستان تامین شده و به زودی به امکانات این بیمارستان اضافه خواهند شد.
دکتر حمید شیرعلیزاده با اشاره به افتتاح بخش اعصاب و روان بیمارستان ساجدی پس از تعطیلات عید گفت: بخش اعصاب و روان بیمارستان آماده بهره برداری بوده و به زودی افتتاح خواهد شد؛ همچنین چندین پروژه ساخت و نوسازی مراکز درمانی شهرستان نیز در دستور کار قرار دارد که نوسازی درمانگاه های شماره یک و دو هادیشهر شمالی و جنوبی که قدمتی نزدیک به ۵۰سال دارند و همچنین ایجاد درمانگاه شماره سه هادیشهر از آن جمله می باشند.
وی افزایش ضریب بستری و اشغال تخت در عین ثبات نسبی میزان مراجعه به اورژانس را از دیگر پیشرفت های یک سال اخیر شبکه بهداشت دانست و عنوان کرد: افزایش میزان بستری در عین ثبات نسبی مراجعه به اورژانس بیانگر افزایش بیمار در شهرستان نیست چرا که میزان مراجعین به اورژانس تغییر چندانی نکرده و افزایش درصد بستری از ۳۶ درصد به ۶۵ درصد نشان از ارائه خدمات بهتر در بیمارستان و کاهش آمار اعزام بیماران دارد و این به معنای تقویت و بهبود خدمت رسانی در بیمارستان است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان جلفا ادامه داد: بهبود فضاسازی بیمارستان، افزایش امکانات رفاهی و تفکیک بخش های مردان،زنان و کودکان از برنامه های آینده شبکه بهداشت بوده که نیاز به انجام آنها احساس می شود.
وی با اشاره به وجود برخی محدودیت ها گفت: در برخی زمینه ها با محدودیت هایی روبرو هستیم که باعث شده نتوانیم آنگونه که نیاز هست خدمات ارائه دهیم. برای مثال سونوگرافی در بیمارستان هادیشهر هفته ای دو روز وجود دارد و این ناشی از محدودیت هایی است که رفع آنها در توان و ظرفیت ما نیست. چرا که در سال گذشته سهمیه وزارت بهداشت برای استان آذربایجان شرقی تنها دو متخصص سونوگراف بود و رفع این مشکل به دلیل کمبود نیروی انسانی حتی از توان وزارت بهداشت نیز خارج است.
شیرعلیزاده در ادامه از زحمات خیرین سلامت شهرستان نیز قدردانی کرده و بیان کرد: خیرین محترم شهرستان در بهبود وضعیت بیمارستان نقش به سزایی داشته اند و در راس آن آقای بهرامی شجاعی که با اهدای ۶ دستگاه دیالیز به بیمارستان ساجدی خدمت بزرگی به بیماران کلیوی شهرستان کرده اند. در کنار اینها دو دستگاه دیالیز نیز توسط سازمان منطقه آزاد ارس و یک دستگاه نیز توسط انجمن حمایت از بیماران دیابتی تهیه شده است که جا دارد از این دو نهاد نیز بخاطر کمک های شایانی که کرده اند تشکر و قدردانی کنیم‌.

وی در پایان با اشاره به تلفن گویای ۴۲۰۵۹۰۱۰ افزود: تلفن گویای شبکه بهداشت آماده پاسخگویی و دریافت پیشنهادات و انتقادات همشهریان عزیز می باشد و انتظار داریم شهروندان عزیز بیش از پیش با ما ارتباط داشته باشند و ما را از نظرات خود بهرمند سازند.