به گزارش جلفانیوز، منطقه آزاد ارس در شمالغرب کشور همجوار رودخانه ارس و جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با دارا بودن روستاهای شگفت انگیز به عنوان یکی از مقاصد طبیعت گردی محسوب می گردد.
وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی بیشمار در کنار آداب و رسوم مختص مردمان این مناطق ارزش افزوده ای است که موجب جلب سیاحان داخلی و خارجی می گردد. در ۱۸ کیلومتری جنوب غرب جلفا در محور ترانزیتی جلفا- خوی روستای گلفرج با دارا بودن جاذبه های زمین شناسی و تاریخی به عنوان یک مقصد روستا گردی در شمال غرب کشور شناخته شده است.
به روایت اسناد و مدارک موجود، روستای تاریخی گلفرج از سکونتگاه های دیرینه بشر در شمالغرب کشور می باشد. وجود آثار برجای مانده از اقوام کهن به خوبی از سکونت حداقل چهار هزار ساله بشر در این منطقه حکایت می کند. بر پایه اسناد موجود گلفرج منطقه وسیعی است که در این منطقه وسیع تمدن های بزرگی رشد کرده اند که آثاری از آن ها کماکان قابل رویت می باشند.
اکوموزه ها معمولاً محوطه های فرهنگی می باشند که به واسطه ی وجود عناصر و آثار شاخصی که در درون محوطه ی خودگنجانده اند دارای اهمیت زیادی می باشند.
اکوموزه وظیفه دارد تا علاوه بر حفظ این منابع و جلوگیری از تخریب آن ها، با تعریف فعالیت ها و مراکز مختلفی جهت بازدیدکنندگان، به وظایف تعریف شده برای موزه ها یعنی آموزش، تفریح و کسب لذت دربازدید کننده جامه ی عمل بپوشاند.
اکوموزه روستای گلفرج به همت اهالی و اعضای شورای اسلامی این روستا در سال ۱۳۹۲ شروع به فعالیت نموده و گونه های مختلفی از فسیل های منطقه از جلمه براکیوپودها، سفالپودها، گاستروپودها، کرینوئیدها و مرجان ها در آن نگهداری می شوند. اسناد تاریخی، عکس هایی از طبیعت و اشیای تاریخی، بخش هایی دیگر از موزه را به خودش اختصاص داده است.

مسئول اکوموزه گلفرج با اشاره به قدمت تاریخی روستای گلفرج می گوید: آثار و اسناد برجای مانده نشان می دهند که گلفرج از سکونت گاه های اولیه بشری در شمال غرب کشور بود.
اسکندر ابدالی بیان می کند: اسناد مکتوب درباره گلفرج به اوایل دوران قاچار برمی گردد ولی از آن جایی که حرفهای ناگفته هر تمدنی را میتوان در گورستان آن یافت، قوچ های سنگی موجود در گورستان گلفرج نیز بیانگر اوج شکوه تمدن این روستا در دوره های اسلام میانی می باشند.
وی تصریح می کند: در زبان و ادبیات ترکی قوچ، نماد شجاعت بوده و قوچ های سنگی گلفرج نیز نماد فرماندهان ارشد آذربایجان هستند که بر روی سنگ قبر های آنان گذاشته شده است.
ابدالی در ادامه با بیان اینکه ایجاد اکوموزه بهانه ای برای حفظ فرهنگ و تاریخ روستا بوده است عنوان می کند: امروز ما در حال گذر از دوران سنتی به مدرنیته هستیم، هرقدر به سمت مدرنیته شدن پیش برویم سنن، فرهنگ و آثار تاریخی در معرض فراموشی و نابودی قرار می گیرند و مهاجرت از روستاها افزایش می یابد. تاسیس اکوموزه ها با ایجاد فرصت های گردشگری و توسعه زیرساختی مانعی در برابر این روند می باشند.
وی در پایان خاطرنشان می کند: شهرستان جلفا با دارا بودن قدمت و تاریخ با ارزش، پتانسیل این را دارد که  اکوموزه هایی نظیر گلفرج در روستاها ایجاد شود تا فرهنگ، تمدن و گنجینه گذشتگان را برای نسل های آینده بیان نماید.