به گزارش جلفانیوز، فرماندار شهرستان جلفا افزود: از روستائیان روستاهای حاشیه رودخانه ارس خواسته شده تا از هرگونه فعالیت و سکونت در حاشیه رودخانه خودداری کرده و تاسیسات برق پمپاژ آب کشاورزی را تعطیل کنند.
وی اظهار داشت: از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای مرزی خواسته شده تا با اطلاع رسانی به موقع هشدارهای لازم را به ساکنین اعلام تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان جلفا تصریح کرد: به دنبال بارش های قابل توجه در روزهای گذشته و تداوم آن در روزهای آتی، دبی آب رودخانه ارس به دلیل افزایش حوزه آبریز به خصوص از رودخانه مرکان بالا رفته که احتمال طغیان وجود دارد.
محمودی از مردم به خصوص دامداران و کشاورزان خواست از اتراق در مسیل ها و دره ها خودداری کرده تا شاهد حوادث ناگوار نشویم.
فرماندار جلفا به تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان در فرمانداری این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: تا اطلاع ثانوی هیچ مسافر و گردشگری در نزدیکی رودخانه ارس نباید سکونت و اتراق داشته باشد.
محمودی گفت: اکیپ های امداد رسان هلال احمر و دستگاههای ذیربط به حال آماده باش درآمده و تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع سیل پیش بینی شده است.
رودخانه ارس از کوههای هزار چشمه در کشور ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر طولانی در شمال غرب ایران به خصوص شهرستان جلفا به دریای خزر می ریزد.
به واسطه آب این رودخانه دهها ایستگاه پمپاژ بزرگ و کوچک در حاشیه این رودخانه توسط دولت و کشاورزان ایجاد شده و از طریق پمپاژ به اراضی بالادست انتقال یافته است.
رودخانه ارس حدود ۱۲۸ کیلومتر در امتداد شهرستان جلفا جریان دارد.