به گزارش جلفانیوز، قادر صفرخانلو در سال ۱۳۲۸ در روستای لیوارجان شهرستان جلفا چشم به جهان گشود. تحصیلات خود را در شهرستان های جلفا و مرند به پایان رساند و بعد از اتمام تحصیلات شغل شریف معلمی را برای خود برگزید. وی پس از ۳۰ سال خدمت در شغل معلمی در سال ۱۳۸۳ بازنشسته شد.
صفرخانلو علت نگارش کتاب “لیوارجان در گذر زمان” را عشق، علاقه و تعلق خاطر به زادگاه مادری و منطقه مرزی جلفا بیان می کند. وی می گوید در کتاب خود علاوه بر معرفی و بیان تاریخچه روستای لیوارجان، درباره مناطق مجاور، شهرها و آبادی های کرانه ارس نیز توضیحاتی ارائه کرده است.
صفرخانلو این تحریر خود را بازتابی از ایثارگری و فداکاری های شهدا و مردم فهیم و غیور سرزمین مرزی جلفا می داند که در دفاع از دین و حیثیت ملی در سیر تاریخ موجب افتخار بوده اند. وی دلیل اصلی تالیف این کتاب را جلوگیری از فراموشی تاریخ روستای لیوارجان معرفی می کند.

در ادامه مشروح گفتگوی جلفانیوز با این معلم و نویسنده جلفایی را می خوانید:

جلفانیوز: آیا تخصصی در حوزه تاریخ لیوارجان دارید؟ از چه منابعی برای نوشتن این کتاب استفاده کردید و اعتبار این منابع را در چه حدی ارزیابی می کنید؟

بله. برای تحریر این کتاب اسناد و مدارک معتبر تاریخی بررسی شده و آثار باستانی و وقایع و رویدادهای تاریخی با تکیه بر این اسناد بیان شده و هیچ مطلب تخیلی نوشته نشده است. همچنین درباب معرفی افراد نیز مطالعاتی در خصوص اشخاص نامی لیوارجان صورت گرفته است. مثلا درخصوص امرای ارتش از اهالی لیوارجان، احکام نظامی، تقدیرنامه ها، اعطای درجه و نشان و تعیین محل خدمتشان که در دوره قاجار نوشته شده اند مدارک گویای واقعیتند.

جلفانیوز: جذابیت های تاریخ لیوارجان که مشوق شما برای نوشتن این کتاب بود را می توانید بیان کنید؟

آثار تاریخی منطقه همچون حمام ها، قنات ها و طبیعت چشم نواز آن از اصلی ترین مشوق هایم بوده است.

جلفانیوز: کتاب لیوارجان در گذر تاریخ اولین تجربه نویسندگی تان است؛ کمی درباره این تجربه اول بگویید.

مطالبی که از سال ها پیش نوشته بودم به صورت پراکنده بودند که تصمیم به جمع آوری و تنظیم آن ها کردم. ضمن تنظیم دست نوشته ها، با کنجکاوی و دقت بیشتری به خواندن و تصحیح مجدد آن ها اقدام کردم که در این بین مطالبی که در نظرم مطلوب آمد را فصل بندی کرده و جهت چاپ آن ها اقدام کردم.

جلفانیوز: رابطه تان با کتاب خوانی چگونه است؟ روزانه چند ساعت مطالعه می کنید؟ بیشتر به چه کتاب هایی علاقه مند هستید؟

بطور کلی کتاب یعنی دانایی، آگاهی یافتن، استقبال از تمدن و از بین بردن جهل. هر رفتار ناپسند و غیرموجهی که از آدمی سر میزند در سایه عدم آگاهی بوده و کتاب بهترین راه برای از بین جهل و ناآگاهی است. کتاب از بهترین همدم های من است. غیر از اوقات کار در فصل مساعد سال که مشغول به باغداری هستم بقیه زمان ها اغلب اوقاتم را صرف مطالعه می کنم. کتاب های تاریخی و ادبیات را بیشتر دوست دارم. این کتاب ها به دلیل اینکه اکثرا توسط افراد آگاه و روشندل به تحریر در آمده اند، حکمت آموز و دارای محتوای خوب بوده و در افزایش سطح آگاهی، معرفت، فضایل اخلاقی و روح ایمان بسیار موثر هستند.

جلفانیوز: به عنوان یک نویسنده دلیل اصلی درصد پایین میزان مطالعه در کشورمان را در چه می دانید؟
عدم تبلیغ مناسب برای تشویق به کتاب خوانی و ندانستن لذت افزایش دانایی با مطالعه کتاب. باید به مردم تبیین شود که کتاب غذای روح است. پندها و اندرزهای موجود در کتب ما را تعلیم می دهند عبرت های تاریخی پیشینیان رسم زندگی را نشان می دهند.
ضعف ما در فرهنگ سازی است، فرهنگ سازی را درست انجام نداده ایم و متاسفانه شاهد این هستیم که در سال های اخیر در اوقات فراغت در دستان هر جوانی یک گوشی همراه یا یک تبلت است. وسیله ای که حتی فرهنگ استفاده از آن را هم نمی دانیم و روزبه روز شاهد افزایش اثرات سواستفاده از این وسایل هستیم. این یعنی ضعف فرهنگی ما و قدرت فرهنگی استعمار.

جلفانیوز: در دوران تدریستان به عنوان معلم چقدر به موضوع مطالعه دانش آموزانتان توجه می کردید؟ و چقدر به این امر تشویقشان می کردید؟

کتاب را بهترین دوست و مونس معرفی می کردم. یادآور می شدم که بهترین وسیله برای دانستن و آگاهی از مظاهر فرهنگی در جهان و اطلاع از افکار عالی اندیشمندان و عالمان کتاب و مطالعه است. تبیین می کردم کتاب یا نوشته در حکم غذای روح است و همان طور که آدمی مدتی بدون خوردن و آشامیدن نمی تواند زنده بماند اگر به روح و مغز انسان نیز از راه خواندن و شنیدن نیرو و قوتی سودمند و نشاط آور نرسد به افسردگی و ناراحتی دچار می شود.

جلفانیوز: اهمیت تاریخ را چه می دانید؟ خودتان چرا به این سمت آمدید و در تاریخ به دنبال چه چیزی بودید؟

واقعیت این است که انسان هرچه از تاریخ بیشتر اطلاع داشته باشد با عبرت گرفتن از آن آگاه تر و دانا تر می شود. هدف از مطالعه تاریخ شرح وقایع و سرگذشت های پیشینیان، پندگرفتن از تجارب آن ها و سوق دادن سرنوشت به نیکی ها و برحذر نمودن از بدی ها است. بنده نیز با علاقه مندی به خواندن نسخه های خطی و نوشته های قدیمی موجود در لیوارجان تصمیم گرفتم در مورد وقایع تاریخی، رفتار و سنت ها، آداب و رسوم و به پاس قدردانی از زحمات افرادی که در تاریخ این منطقه از لحاظ غیرت ملی و دینی مثمرثمر واقع شده اند هرچند ناچیز دست به قلم بردارم.

جلفانیوز: اعتبار تاریخ از نظر شما به چه اندازه است؟ اینکه تاریخ را همیشه افراد پیروز نوشته اند را قبول دارید؟
بستگی به اعتبار، وجدان، نوع دوستی، آزادمنشی، حق گویی و آزادی خواهی نویسنده دارد. مثلا در جنگ تحمیلی عراق و ایران، یا جنگ عربستان علیه یمن و حمله آمریکا به کشورهای مختلف، اگر تاریخ توسط صاحبات صفات مذکور و آزاد اندیش نوشته شود حقیقت به آیندگان منتقل می شود و الا اگر توسط جانیان و عاملان خائن استکبار و عوامل آن ها نوشته شود برخلاف واقعیت خواهد بود. به عقیده من تاریخ اکثرا توسط آنان که تحت تاثیر امپریالیسم زمان قرار نمی گیرند یعنی افراد حق جو، نوع دوست و واقع بین نوشته می شود.

جلفانیوز: تاریخ شهرستان را چگونه دیده اید؟ آیا منطقه جلفا تاریخ غنی و پرباری دارد؟
با توجه به طبیعت ارس و وجود آثار تاریخی از جمعه کلیساها، کل تپه، قلعه ها و بسیاری آثار دیگر بیانگر قدمت پربار این منطقه هستند. ولی متاسفانه با در نظرگرفتن این موقعیت و وسعت جغرافیایی و قدمت تاریخی، تاریخ مستند و مکتوبی که جامع باشد نوشته نشده است.

به عنوان سوال پایانی، چه کسانی از شما در نوشتن این کتاب حمایت کردند؟ از طرف مسئولین آنگونه که باید حمایت شدید؟
از لحاظ معنوی فقط از ناحیه عده ای از دوستان و همشهریان محترم تشویق شدم ولی از لحاظ مالی چه از ناحیه مسئولین و چه سایرین حمایتی نشده است.