به گزارش جلفانیوز، این روزها ارائه آمارهای غلط و نادرست به امری طبیعی در بین مسئولان تبدیل شده است. آمارهایی که با واقعیات تفاوت فاحش دارند و کارایی آن ها صرفا برای ارائه گزارش عملکردی از طرف مسئولان است.
معضل آمارسازی در بین دولت ها و مسئولان به حدی رسیده است که رهبر انقلاب نیز در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با انتقاد از این روند فرمودند: آمارهای ارائه شده به‌طور کامل و در همه‌جا، نشان دهنده وضع واقعی کشور و زندگی مردم نیست.
یکی از موارد عینی ارائه آمارهای نادرست، مصاحبه معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با خبرنگاران خبرگزاری ایرنا است که در آن باقرزاده با اشاره به وظایف محوله به منطقه آزاد ارس در بخش اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵، افزایش ۳۰ درصدی صادرات تولیدی، افزایش ۳۰ درصدی صادرات مجدد کالا از منطقه به خارج از کشور و ایجاد واحدهای انتقال فناوری را از جمله این وظایف برشمرده و از تحقق ۸۶ درصدی اهداف اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵  در این منطقه خبر داده است.
ادعای تحقق ۸۶ درصدی اهداف اقتصاد مقاومتی محوله به ارس در شرایطی مطرح گردیده که بنابر آمارهای ارائه شده از طرف شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی، ارس نه تنها افزایش صادرات کالا و خدمات تولیدی نداشته، بلکه با کاهش ۳۳ درصدی صادرات نسبت به سال ۹۴ مواجه شده است!
نکته قابل توجه دیگر که در این مصاحبه به چشم می خورد، ماموریت محوله به ارس در سال ۹۶ است که براساس این ماموریت باید میزان صادرات و کالا و خدمات تولیدی ۲۵ درصد افزایش یابد.
که اگر این ۲۵ درصد صادرات تولیدی امسال تماما محقق شود با ۳۳ درصد کاهشی که سال قبل داشته ایم(طبق آمار رسمی شورای عالی مناطق آزاد و نه آمارهای اعلام شده ! ) بازهم ۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ کاهش صادرات خواهیم داشت و ارس با پسرفت قابل توجه خود نه تنها به شرایط ۲ سال قبل خود نیز نمی رسد، بلکه تنها به آن نزدیک می شود!
با این شرایط سوالی که پیش می آید این است که ارس با ادامه این روند به کجا خواهد رفت؟ آیا مردم باید برای بازگشت به شرایط دو سال قبل، خوشحال باشند؟
مسئولان اگر به جای آمارسازی و ارائه آمارهای نادرست تنها چند درصد توان خود را برای بهبود شرایط ارس صرف کنند قطعا می توانیم شاهد پیشرفت منطقه باشیم که بالطبع شرایط بهتری را برای سرمایه گذاران این منطقه و عموم مردم فراهم خواهد آورد.