به گزارش جلفانیوز، رامین رحیم زاده نوشت: « إنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَهٌ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَنْ تَبْرُدَ أَبَداً »
همانا شهادت حسین(ع) حرارتی در قلوب مومنین ایجاد می کند که هرگز خاموش نمی گردد.
شعور، فهم و درکی حاصل از اندیشه و تفکر است؛ تفکری که به انسان هدف می دهد و مسیر زندگی اش را مشخص می سازد.
شور، حرارتی درونی و حاصل شعور است که انرژی و توان لازم برای حرکت و رسیدن به هدف را ایجاد می کند.
تا زمانی که هدفی برای زندگی وجود نداشته باشد انرژی برای رسیدن به آن نیز معنا نخواهد داشت و شور بی شعور حاصلی جز گمراهی و انحراف ندارد.
در آیین عزاداری های ماه محرم نیز آنچه شور حسینی را معنا می بخشد شعور حسینی است؛ شناخت و فهم آنچه واقعه عاشورا را رقم زده و درک پیام این واقعه عظیم.
اما این روزها عزاداری های ماه محرم بیشتر رنگ شور به خود دارد تا بهره از شعور. شورهای کم شعوری که زمینه را برای بروز انحرافات و رواج شبهات اعتقادی فراهم می سازد.
بار سنگین انتقال مفاهیم در عزاداری ها بر عهده مداحان و سخنرانان است که بیشترین فرصت و تریبون را در این ماه در اختیار دارند.
مواردی که در شهرستان جلفا خلاء وجود هردویشان در سطح مطلوب احساس می شود.
مداحانی که اکثرا آوازخوانی و گریاندن را اساس مداحی خود قرار داده اند و بیشتر به بعد تراژیک واقعه کربلا می پردازند تا انتقال مفاهیم عمیق موجود در آن.
سخنرانان اما نقش بیشتری در این میان دارند. اساسا فلسفه سخنرانی برای آموختن و انتقال مفهوم است اما در بسیاری موارد آنگونه که باید بدان توجه نمی گردد.
در شهرستان جلفا نیز این امر مورد بی توجهی قرار گرفته است؛ عزاداری در این شهرستان تنها در سینه زنی، زنجیر زنی و شاه حسین گویی خلاصه می شود و سخنرانی در اکثر هیئات جایگاهی ندارد.
کم کاری مسئولین مربوطه در فرهنگ سازی و ترویج این امر از یک سو و از سوی دیگر ناسازگاری متولیان هیات ها مانع از آن شده است که مردم بتوانند در این ماه آنگونه که باید کسب آگاهی و شعور حسینی داشته باشند.
ناگفته نماند که کمبود سخنرانان مجرب و با سواد دینی بالا در شهرستان نیز از زمینه سازان این معضل بوده و تلنگری برای اساتید و روحانیت شهرستان محسوب می گردد.
عدم مطالعه کافی و به روز و عدم تطابق با مخاطب نسل جوان از ضعف های اصلی سخنرانان شهرستان محسوب می گردد. ضعفی که خود عاملی برای بی میلی در استفاده از سخنرانان در مراسمات عزاداری بوده و باعث شده است معدود هیئاتی هم که قصد بهرمندی از سخنران دارند، به سخنرانان غیربومی روی آورند.
عاشورا عبرتی بود برای مردمان تمام زمان ها و امروز هیات های مذهبی داعیه دار پرچم فرهنگ عاشورایی هستند و وظیفه انتقال این عبرت را به نسل امروز بر عهده دارند.