پایگاه خبری تحلیلی جلفانیوز/ علی آقابیگی: طی روزهای اخیر قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تحریمی خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا به بهانه فعالیت‌های تروریستی و حمایت از گروه های تروریستی در سوریه و لبنان و فلسطین به یکی از خبرسازترین اقدامات در عرصه جهانی تبدیل شده و واکنش‌ها و تحلیل‌های متفاوتی را در داخل و خارج کشور در پی داشته است.
تحریم سپاه پاسداران توسط آمریکا موضوع تازه ای نبوده و این نهاد ابتدا در سال ۲۰۰۷ به خاطر نقش آفرینی در برنامه هسته ای و توسعه برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفت و همچنین پس از فتنه ۸۸ به بهانه سرکوب مخالفان توسط سپاه، دولت اوباما این نهاد انقلابی را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم کرد!
با اندک مطالعه در خصوص سابقه تحریم سپاه پاسداران توسط آمریکا در می‌یابیم که این نهاد انقلابی به علت نقش آفرینی گسترده و بی نظیر در معادلات منطقه ای و جهانی و تغییر موازنه قدرت به نفع جمهوری اسلامی ایران همواره در تیررس اقدامات خصمانه دولت‌های آمریکا قرار گرفته است که این بر اهمیت و لزوم تقویت هرچه بیشتر آن می افزاید.
ضد تروریستی عمل کردن سپاه پاسداران بلاشک برای هیچیک از مردم ایران پوشیده نبوده و این اقدام ایالات متحده آمریکا که خود یکی از حامیان اصلی تروریسم دولتی عربستان سعودی وسایر دولت های ظالم و گروه های وحشی و خونریز همچون داعش و… می باشد یک اقدام شرم آور و مضحک بوده و بار دیگر دولت آمریکا سندی دیگر بر رسوایی خود رو کرده است.

نقش حساس و کلیدی سپاه پاسداران امروزه در معادلات منطقه ای و همچنین حفظ امنیت کشور موضوعی عیان و روشن است اما در این یادداشت قصد داریم به تلاش و خدمات سپاه پاسداران در اوایل انقلاب بپردازیم که شاید به دلیل گذر زمان و ضعف رسانه ای، گرد فراموشی بر آنها نشسته باشد؛ در زیر تنها به چند مورد از اقدامات سپاه در اوایل انقلاب و بدو تاسیس این نهاد اشاره میشود؛

با پیروزی انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌های مسلح سیاسی زیادی با انواع و اقسام خط و مشی‌ها و گرایش‌ها، ادعای رهبری انقلاب را داشتند و با برگزاری جلسات درون گروهی تصمیماتی می‌گرفتند تا مردم را از رهبران اصلی انقلاب جدا کرده و با خود همراه سازند. این گرو‌هک‌ها با ادعای سهم خواهی از انقلاب و حکومت اسلامی از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ناامنی‌هایی را در کشور بوجود آورده بودند.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نهادهای تازه تأسیس انقلابی بعد از انقلاب اسلامی است که از همان ابتدا در مقابل تمامیت خواهی گروهک‌های ضد انقلاب ایستاد و توانست با از بین بردن گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب امینت را در کشور برقرار کند. چریک‌های فدایی خلق، سازمان مجاهدین خلق (منافقین )، گروهک فرقان و … از جمله گروهک‌های ضد انقلابی هستند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانست ضربه‌های جبران ناپذیری را به آنان وارد سازد و به تثبیت انقلاب اسلامی کمک کند.

* مقابله نیروهای سپاه پاسداران با چریک‌های فدایی خلق

گروهک موسوم به چریک‌های فدائی خلق با ماهیت مارکسیست- لنینیستی و خط مشی مسلحانه در اواخر دهه چهل شکل گرفت و تعدادی از اعضای آن در مبارزه با رژیم پهلوی اعدام و عده‌ای نیز زندانی شدند. با پیروزی انقلاب اسلامی و آزاد شدن زندانیان سیاسی، اعضای این گروهک نیز آزاد شده و با استفاده از فرصت به دست آمده و آزادی‌های موجود، اقدام به جذب نیرو و سازماندهی جوانان در راستای اهداف سیاسی خود کردند. سازمان مزبور در همان روزهای اول مواضع رسمی‌اش را برمبنای مخالفت با نظام جمهوری اسلامی گذاشت و در تهران و شهرستان‌ها با استفاده از امکانات به سرقت برده شده، برای خود دفتر و تشکیلات به راه انداختند.
این گروهک در اولین فرصت اقدام به جمع آوری سلاح از پادگان‌ها و تسلیح هواداران خود نموده و از طرفی به مخالفت آشکارا با رهبری امام و روحانیت پرداخته و تلاش کرد نقشه‌های از پیش تهیه شده‌ خود را در راستای ضربه به نظام عملی کند.
آنان در اسفند ۵۷ و فروردین ۵۸، در ایامی که سپاه هنوز از جهت سازمانی و تشکیلاتی به طور کامل شکل نگرفته بود، جنگ تمام عیاری را در کردستان به راه انداختند و سپس در ترکمن صحرا و شهرهای دیگر فاجعه آفریدند.
از جمله برخوردهایی که با چریک‌های فدایی خلق شد جریان دستگیری حماد شیبانی بود؛ حماد شیبانی معروف به «ابوالعباسی» از اعضای باسابقه چریک‌های فدایی خلق بود که در جریان حوادث سیاهکل در۱۳۴۹ بازداشت شده و پس از آزادی به خارج از کشور رفته و با استقرار در بیروت، ریاست دفتر چریک‌های فدایی خلق در بیروت را عهده دار شده بود. او بعدها به گروه اتحاد کمونیستی پیوست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با یک پاسپورت لیبیایی وارد ایران شد و فعالیت‌هایی را علیه نظام جمهوری اسلامی آغاز کرد.
او در اوایل فروردین ۱۳۵۸ چمدانی پر از مواد منفجره و اسلحه وارد خاک ایران کرد و قصد داشت در ۱۵ فروردین در جریان فعالیت‌های مشکوک خود دو نفر عراقی را بدون پاسپورت از ایران خارج سازد.
فعالیت‌ها و اقدامات شیبانی حساسیت ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برانگیخته بود، لذا در ۱۵ فروردین، طی حکمی از سوی ستاد سپاه پاسداران مستقر در خیابان پاسدارن حماد شیبانی را در فرودگاه مهرآباد تهران دستگیر کردند. حماد شیبانی در جریان فعالیت‌های مشکوک خود از سوی سپاه پاسداران بازداشت شد. او در اعتراض به بازداشت خود چند روزی اعتصاب غذا کرد و مدعی شد که دولت موقت در جریان فعالیت‌های وی بوده است.
چریک‌های فدایی خلق در مقاطع مختلف با انقلاب درگیری های مسلحانه داشتند. نمونه این درگیری ها دخالت آنها در ایجاد بلوا و آشوب در گنبد کاووس و مهاباد بود. آتش شرارت و جنایتی که این گروه در برخی نقاط کشور برپا کرده بود، با جانفشانی و ایثار کمیته‌ها و سپاه پاسداران و ارتش خاموش شد. ماجرای گنبد، نقده، بندرانزلی و مهاباد نمونه‌هایی از صدها توطئه‌ای بود که عوامل ضدانقلاب موسوم به چریک‌های فدایی خلق در مخالفت با نظام اسلامی و رهبری پدید آوردند. اما با فرزانگی و درایت رهبری انقلاب و فداکاری نیروهای انقلابی از جمله سپاه، راه به جایی نبردند.

* کشف نفوذ عوامل سازمان منافقین توسط پاسداران انقلاب اسلامی

سازمان مجاهدین خلق در ۱۳۴۴ با هدف مبارزه با رژیم پهلوی شکل گرفت، اما رفته‌رفته با ورود نیروهایی، آن سازمان به لحاظ ایدئولوژیک تغییر رویه داد و به مارکسیسم گرایید.
این سازمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدعی سهم خواهی شد. سران سازمان مجاهدین خلق در آغازین روزهای پیروزی انقلاب با مناسب یافتن خلا قدرت و حاکمیت در جامعه، به عضوگیری و ساماندهی سازمان پرداخته و با استفاده از امکاناتی که از پادگان‌ها و مراکز نظامی رژیم پیشین به دست می‌آوردند، سازمان خود را تا بن دندان مسلح کردند تا در برابر هر تهدید احتمالی مقابله کنند.

در روزهای بحرانی پیروزی انقلاب،‌ عوامل سازمان مجاهدین خلق بسیاری از مراکز حساس کشور را در دست داشتند و تبلیغات وسیعی به نفع خود انجام می دادند. آنان سلاح و امکانات نظامی فراوانی هم در اختیار گرفته بودند و ارتباطات گسترده‌ای با بسیاری از سفارتخانه‌ها به ویژه سفارت روسیه داشتند.
از جمله برخوردهایی که با سازمان مجاهدین خلق صورت گرفت جریان دستگیری محمدرضا سعادتی بود. رابطه محمدرضا سعادتی یکی از رهبران مجاهدین با سفارت شوروی بیش از همه حساسیت نیروهای انقلابی و پاسدار را بر انگیخته بود. به دنبال این امر، سعادتی زیر نظر قرار گرفت و پس از بررسی در واحد اطلاعات سپاه، مسئول واحد مزبور – علی محمد بشارتی – دستور دستگیری او را صادر کرد و نیروهای واحد عملیات سپاه در اقدامی ضربتی او را دستگیر کردند.
نیروهای سپاه سعادتی را با همان ماشین بلیزری که حضرت امام را از فرودگاه به بهشت زهرا آورده بود دستگیر کردند و چون اتومبیل مزبور شناخته شده بود، عوامل سازمان مجاهدین خلق عاملان دستگیری سعادتی را شناسایی کرده و به دنبال آن با برگزاری راهپیمایی ها، صدور بیانیه ها و اعلامیه‌های متعدد، اقدام سپاه را محکوم و آن را تهدید کردند.
سعادتی پس از مدتی حبس در زندان محاکمه و ابتدا به ۱۵ سال زندان محکوم شد، اما پس از ترور محمد کچویی، رئیس زندان قصر، در ۸ تیر ۱۳۶۰ توسط کاظم افجه‌ای، سعادتی نیز به اتهام دخالت در این سوء قصد در ۱۱ تیر ۱۳۶۰ اعدام شد.
دستگیری سعادتی به عنوان یکی از رهبران عالی رتبه سازمان مجاهدین ، از مهمترین اقدامات و ماموریت‌هایی بود که در کارنامه سپاه ثبت شد.

* دستگیری سرکرده و اعضای گروهک فرقان
یکی از اقدامات مهم و تأثیرگذار سپاه پاسداران که با همکاری تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب در سال ۵۸ انجام شد، انهدام گروهک فرقان بود. گروهی که در فقدان تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی در کشور و با سوءاستفاده از امکانات به دست آمده از رژیم گذشته ترورهای متعددی را انجام داد.
گروهی که با شعارها و نوشته های انحرافی، تعدادی جوان افراطی را جذب کرده بود و با ترور برخی از شخصیت های مؤثر در انقلاب اسلامی، قصد ایجاد هرج و مرج، جنگ داخلی و سرانجام شکست انقلاب را داشت.
اعضای دستگیرشده گروه فرقان در مراحل بازجویی و دادگاه به دو دسته تقسیم شدند: عده‌ای به شدت اظهار ندامت کردند و همکاری شایسته‌ای با پاسداران برای انهدام کامل گروه داشتند و چند نفری از آنان با حضور در قعالیت‌های انقلابی شهید شدند.
اما بعضی از اعضای افراطی با اصرار بر مواضع خود و دفاع از عملکرد خودشان محاکمه و چند نفر از آنان اعدام شده و چند نفر دیگر به زندان محکوم شدند.
قرائنی مبنی بر نفوذ عوامل اطلاعاتی دولت‌های بزرگ در گروه فرقان و دادن برنامه ترور شخصیت های جمهوری اسلامی به رهبران گروه وجود دارد.

از دیگر اقدامات مهم و تاثیرگذار سپاه در برهه حساس اوایل انقلاب می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

*پاکسازی و آزادسازی کلیه شهرهای کردستان و آذربایجان غربی از ضد انقلاب.
* برقراری امنیت در مرزها و کنترل محورهای مواصلاتی شمالغرب و مردمی کردن امنیت در این منطقه و از بین بردن زمینه های فعالیت ضد انقلاب همانند از بین بردن زمینه های رشد و فعالیت ضد انقلاب در کردستان عراق.
*مقابله با غائله سیستان و بلوچستان و جلوگیری از سقوط شهر زاهدان در نیمه اول سال ۱۳۵۸٫
*خنثی سازی فتنه گروهک خلق مسلمان در تبریز ، رفع فتنه خوانین قشقایی در استان فارس ،‌مقابله با بحران شهرهای خرمشهر و‌آبادان و رفع فتنه خلق عرب در سال ۱۳۵۸ ، دستگیری عناصر حزب توده و خنثی سازی فتنه کمونیست ها در شمال کشور در سال ۱۳۶۱٫
*کشف کودتای نوژه و انهدام آن، خنثی سازی توطئه هواپیما ربائی، مقابله با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر در جنوب شرق و وادار به تسلیم نمودن برخی از قبایل شورشی.