به گزارش جلفانیوز، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور صبح امروز در آیین کلنگ زنی نیروگاه  ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس صبح امروز در سالن حکیم نباتی با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور مختلف گفت: جز با توجه به پیرامون کشور و مرز ها توسعه اقتصادی میسر نخواهد شد و مناطق آزاد پتانسیل حرکت در این مسیر را دارند.

مرتضی بانک اظهار کرد: سرمایه و سرمایه گذار مورد احترام است چرا که سرمایه گذار به نظام، کشور و توسعه آن یاری می رساند و باید شرایطی برای افزایش امینت سرمایه گذاری ایحاد شود که اداره مناطق آزاد با قوانین خودشان می تواند فضای مناسبی برای امنیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم نمایند.

وی ادامه داد: باید ظرفیت های قانونی مناطق آزاد را بیش از این گسترش داده و قوانین فرادستی کشور را با تمام توان اجرا کرد.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به پتانسیل های منطقه آزاد ارس بیان کرد: ارس می تواند به یکی از تاثیر گذارترین بخش های اقتصادی داخل و خارج کشور تبدیل شود.

وی تصریح کرد: اهداف بسیار گسترده ای برای ارس ترسیم شده که گسترش شبکه ارتباطی جاده ای و ریلی، بهبود شرایط سرمایه گذاری، تقویت سیستم بانکی خارجی و سرمایه گذاری بین المللی در قالب بورس نمونه هایی از آن است.

بانک در پایان عنوان کرد: آذربایجان شرقی سرمایه گذاران فراوانی دارد که آرزومندیم به منطقه آزاد ارس نیز توجه بیشتری داشته باشند و با ارتباطاتی که دارند باعث افزایش اعتماد و حضور سرمایه گذاران خارجی در این منطقه شوند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس به عنوان سخنران دیگر این آیین، احداث نیروگاه در ارس را اقدامی دیر هنگام دانست و بیان کرد: نیروگاه باعث توسعه شده و خود زیربنای توسعه ای برای منطقه است. برای احداث نیروگاه دیر تصمیم گرفته شد ولی امید است با وحدت و حمایت مسئولان زود اجرایی شود.

محمد حسن نژاد با اشاره به تاخیر در اجرای این مراسم گفت:  تاخیر‌ چند ساعته که در شروع برنامه  امروز شاهد آن بودیم، به دلیل عدم وجود فرودگاه، همیشه در ارس بوده و احداث فرودگاه یکی از مطالبات اصلی مردم جلفا است.

وی اظهار کرد: منطقه آزاد مغری در ارمنستان و همسایگی ارس در عرض ۵۷ روز مجهز به بانک شد و مسئولان این کشور برای توسعه زیر ساختی مغری ۳۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کرده اند که با وجود تاسیس مناطق آزاد در کشورهای همسایه، اگر‌ به ارس توجه نشود این منطقه آزاد رسما تعطیل خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: توسعه منطقه آزاد یکی دیگر از خواسته های مردم است و طرح توسعه محدوده منطقه آزاد ارس در مجلس پیگیری می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  طرح توسعه منطقه آزاد ارس به میزان ۵۳ هزار هکتار یکی از مواردی است که با تصویب آن می توان به بخش دیگری از اهداف منطقه رسید.

امام جمعه جلفا در آئین کلنگ زنی احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی ارس بیان کرد: نیروگاه ارس پروژه ای زیربنایی است و از لحاظ حجم سرمایه گذاری قابل توجه بوده و از جهت تولید انرژی به عنوان زیربنای توسعه و عمران و تولید دارای اهمیت است.

حجت الاسلام سالار سنجری با اشاره به ضرورت ایجاد و تکمیل آزادراه جلفا – مرند، افزود: بخشی از این آزاد راه به کندی در حال احداث است و باید با سرعت دهی به اجرا و تکمیل آن جلوی سانحه های جاده ای در این منطقه را شیرینی مسافرت به ارس را به تلخی تبدیل می کند،  گرفت.

وی اظهار کرد: احداث خط آهن جلفا – نوردوز و قلی بیگلو نیز دارای اهمیت است تا شبکه ارتباطی جمهوری اسلامی به ارمنستان و آذربایجان وصل شود.

امام جمعه جلفا با بیان اینکه احداث فرودگاه ارس برای این منطقه و سرمایه گذاران حیاتی است، گفت: برخی محصولات پس از تولید باید به بازارهای بین المللی صادر شود و صدور مجوز زیست محیطی و سازمان هواپیمایی کشور از الزام های احداث این فرودگاه است که امیدواریم در این زمینه مساعدت لازم صورت گیرد.

وی در پایان عنوان کرد: جذب سرمایه گذاری، تامین سرمایه و انتقال پول به کشورهای خارجی از دیگر مشکلات منطقه آزاد ارس بوده و در زمان کنونی بانک های منطقه باید قدرت سرمایه گذاری و قابلیت گشایش اعتبارهای اسنادی و انتقال ارز را داشته باشد.

گفتنی است، رحمانی سرمایه گذار پروژه نیروگاه  ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس، علی آبادی؛ مدیر عامل گروه صنعتی مپنا، خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، حائری معاون وزیر نیرو و عیسی کلانتری معاون رییس جمهور از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که در سخنانی کوتاه به بیان لزوم حمایت از پروژه احداث نیروگاه پرداختند.