به گزارش جلفانیوز،  دبیر شورای عالی مناطق آزاد صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل سابق و جدید منطقه آزاد ارس با بیان اینکه عرب‌باغی ثمرات زیادی در ارس برجای گذاشت گفت: استعفاء او را بعد از اینکه رسانه‌ای شد قبول کردم وگرنه قرار نبود اینگونه شود.

مرتضی بانک افزود: دوره مدیریت عرب‌باغی در منطقه آزاد ارس را خوب و کارآمد می‌دانم. نریمان چندین سال سابقه مدیریتی دارد و قطعا در منطقه آزاد ارس می‌ماند و تلاش گسترده‌ای برای توسعه منطقه خواهد کرد.

وی در ادامه مهم‌ترین سرمایه مناطق آزاد را فعالین اقتصادی آن‌ ها دانست و اظهار کرد: باید همه ارکان مورد نیاز برای فعالیت سرمایه‌گذار فراهم شود. اقتصاد ما پایه‌ای و مستقل است اما به تکنولوژی و ارتباطات بین‌المللی نیز احتیاج داریم.

بانک با اشاره به انتقادات در خصوص قرار گرفتن مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد بیان کرد: ما به قوانین مجلس احترام می‌گذاریم و اجرای قانونی که بد باشد هم وظیفه ماست، تصمیم قوه مقننه برای سرمایه‌گذاران خطرساز نیست و ما آن را امنیت‌زدا نمی‌دانیم.

وی با تشریح پتانسیل های ارس ادامه داد: باید پنجره واحد خدماتی در منطقه آزاد ارس اجرا شود و به عنوان الگو معرفی گردد تا بروکراسی گسترده دور ریخته شود.

مشاور رئیس جمهور در پایان عنوان کرد: بازار ۲۵۰ میلیونی روسیه، برای هفت منطقه آزاد ایران کافی است ما می‌توانیم به بازارهای ترکیه و روسیه رسوخ پیدا کنیم و تحقق این هدف مسلتزم پیگیری و زحمت است.

استاندار آذربایجان شرقی به عنوان سخنران دیگر این مراسم گفت: مناطق آزاد ابزاری برای توسعه مناطقی است که توسعه نیافته‌اند و طی این بیست سال دستاوردهای زیادی داشته‌ایم هرچند در دنیا برخی مناطق آزاد با شتاب بیشتری توسعه یافته‌اند.

محمد خدابخش اظهار کرد: عرب‌باغی را از سال ۶۶ می‌شناسم و در ارومیه و تبریز بایکدیگر همکار شدیم و شاهد بودم زمان عرب‌باغی میزان تولید تراکتورسازی به ۲۰ هزار رسید و این درحالی بود که سقف تولید ۵ هزار بود.

وی ادامه داد: آقای نریمان را از سال ۵۷ می‌شناسیم و شخصیت ملی هستند که در مجلس و وزارت بوده‌اند و چندین سال مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران و معاون وزیر بودند.

استاندار استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه با توجه به آماده شدن زیرساخت‌ها انتظار دارم شتاب توسعه منطقه آزاد ارس افزایش یابد عنوان کرد: منطقه آزاد ارس ظرفیت بالایی دارد و با استفاده از نخبگان بومی و مسئولین محلی می‌توان موانع پیشرفت را از سر راه برداشت.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد ارس پتانسیلی برای تولید و افزایش صادرات است و لازم است فرودگاه و راه‌آهن منطقه آزاد ارس احداث شوند.

خدابخش در پایان خطاب به مدیران ارس اظهار کرد: روسیه را به عنوان اصلی‌ترین بازار هدف تعیین کنید و مواد غذایی و لبنی را به آنان بفروشید.

مدیر عامل سابق ارس نیز در این مراسم نیاز امروز کشور را مدیران عمل گرا دانست و بیان کرد: کشور از شعار ‌زدگی‌ خسته شده است، نیاز امروز کشور مردان عمل هستند. نمی شود همیشه بگوییم جوانان ما بیکارند! خب فردی که شعار می‌دهد آستین خود را بالا بزند و کار ایجاد کند!

محسن خادم عرب باغی با اشاره به مشکلات ارس در دوران تحویل مدیریت آن گفت: در  وضعیتی منطقه را تحویل گرفتم که روز اول معارفه‌ام گفتند حقوق کارمندان مانده است!

وی افزود: کسانی که می‌گویند در منطقه آزاد ارس کار نشده است، دلشان چرکین است، خیلی باید بی‌وجدان باشیم که بگوییم در منطقه آزاد ارس کاری نشده است.

عرب باغی با بیان اینکه ۴۶ سال خدمت کردم و کسی نتوانست مرا عوض کند  اظهار کرد: روزی که مناطق آزاد ارس را زیر نظر وزارت اقتصاد بردند استعفاء دادم چراکه نمی‌خواستم به‌خاطر آب خوردنم از وزیر اجازه بگیرم.

وی تصریح کرد: تمامی قوانین علیه سرمایه‌گذاران است و قوانینی که در کل کشور نیست را بر مناطق آزاد تحمیل کردند. بنده دارم می‌روم اما برای آنکه مناطق آزاد، آزاد باشند باید قوانین را اصلاح کرد.

مدیر عامل سابق ارس ادامه داد: تفکری که مناطق آزاد را مناطقی رانت خوار می داند مانع پسرفت است. هر‌ کسی‌ به دنبال آن است که از مناطق آزاد سود و سهمی به دست آورد.

وی خطاب به نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس گفت: آقای حسن‌نژاد وقتی من آمدم اینجا زیرساختی نبود،  با کدام پول فرودگاه را ایجاد می کردیم؟ آقای نماینده کِی بودجه آوردید تا فرودگاه احداث کنیم.

عرب باغی اضافه کرد: قبل از فرودگاه اولویت های بسیار دیگری وجود داش تاول باید آب و گاز و فیبر نوری را مهیا می‌کردم و بعدا می‌رفتم سراغ فرودگاه!

وی اذعان کرد: بیکار در ارس وجود ندارد، بیکاران ارس مفت خور ها هستند، کارخانه ها نیرو می خواهند ولی کسی نیست برود کار کند!

مدیر عامل سابق ارس در پایان خاطرنشان کرد: نریمان از دوستان سابق بنده است و خواستار حمایت همه ارسی‌ها و مدیران از او هستم.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس به عنوان سخنران دیگر این آیین با بیان اینکه آقای عرب‌باغی قول دادم چیزی نگویم اما به جوانان گفتید مفت‌خور نمی توانم ساکت بشینم ادامه داد: مردم من مفت خور نیستند اگر آن ها مقابل روس ها نمی ایستادند امروز شما اینجا مدیر نمی شدید. مفت خور مدیرانی هستند که ده، پانزده میلیون پول گرفته ولی هیچ کاری انجام نداده اند.

حسن نژاد ادامه داد: مدیرعامل منطقه آزاد ارس کار کند، خواست بخورد هم بخورد اشکالی ندارد! ولی کار کند!

وی اظهار کرد: فرودگاه ارس ۷ سال است در بودجه می‌آید اما هنوز احداث نشده است! جاده مرند و جلفا نیمه‌تمام مانده و افتتاح آن را از عرب‌باغی می‌خواهم.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد:  مردم از محدودیت ناراضی نیستند بلکه کارمندان بومی از مدیر شدن غیربومی‌ها ناراحتند از تبعیض و نحوه انعقاد قراردادها گله‌مندند.

وی اضافه کرد: چگونه بومیان با سابقه چندین ساله هنوز نیروهای قراردادی هستند ولی غیربومیان با سابقه یک روزه کارمند رسمی شده اند!

حسن نژاد در پایان با اشاره به درخواست افزایش سهم صادرات ارس گفت: نمی‌خواهم واردات مملکت زیاد شود بلکه می خواهم سهم ارس از صادرات زیاد شود. در شب های عید چشم تجار به کالاهای همراه مسافر ترکیه است تا آن را به گردشگران بفروشند و این به این معنا نیست که ضد اقتصاد مقاومتی هستم!

محسن نریمان مدیر عامل جدید ارس به عنوان آخرین سخنران مراسم به صورت کوتاه بیان کرد: زمانی که قوانین مناطق آزاد را در مجلس تصویب کردیم، زمینه ها را برای رشد آسان مناطق آزاد فراهم کردیم و خوشحالم که توسعه کنونی این روزهای مناطق آزاد ارس را می بینم.

وی ادامه داد: برای توسعه مناطق آزاد نیاز به استفاده از تجربه های قبلی است و باید در قوانین جدید تلاش شود که توسعه مناطق آزاد ایران در اولویت کاری باشد.

مدیر عامل ارس در پایان تصریح کرد: در تغییرات مدیریتی قطعا از نیروهای بومی جلفا استفاده خواهیم کرد ولی در کنار آن از سایر افرادی که به منطقه آزاد ارس خدمت می کنند نیز حمایت می کنیم.