به گزارش جلفانیوز، امام جمعه شهر جلفا در گفتگو با خبرنگار این پایگاه با اشاره به اعتراضات اصناف ، کسبه و بازاریان جلفا در خصوص عدم ترخیص کالا گفت: معترضان، خرده فروشانی هستند که از ۱۲ ماه سال تنها چشم امید به بازار شب عید دوخته اند تا با فروش پوشاکی که با انواع قرض و وام خریداری کرده اند سودی به دست آورند.
حجت الاسلام و المسلمین سالار سنجری اظهار کرد: اینکه دم عید بگویند سهمیه واردات پوشاک تمام شده قابل پذیرش نیست. این امر باعث متضرر شدن شدید کسبه جلفا شده و اعتراضات و خواسته های کسبه کاملا درست و به جا است.
وی ادامه داد: باید مسئولان پاسخگو باشند که چگونه سهمیه پوشاک وارد نشده تمام می شود؟ این سهمیه به چه کسانی داده شده است؟ اگر سهمیه پوشاک به اتمام رسیده بود چرا قبل از خرید کسبه، اطلاع رسانی نشده است؟
حجت الاسلام و المسلمین سنجری با انتقاد از افرادی که می گویند این واردات کمر اقتصاد را می شکند بیان کرد: عده ای با سیاسی کاری به دنبال انحراف موضوع هستند. کل ارزش کالاهای ترخیص شده این کسبه به یک و نیم میلیون دلار نمی رسد. ۳۰۰ کیلو پوشاک کمر اقتصاد را می شکند یا هزاران تُن کالا هایی که از فلان بندر به صورت قاچاق وارد کشور شده است؟ تولید ملی با ۴۰ میلیارد دلار قاچاق که در آمار ها ۲۵ میلیارد دلار بیان می شود فلج شده است.
وی با بیان اینکه آقای نریمان از ظرفیت ملی خود برای برطرف کردن مشکلات کسبه استفاده کنند تصریح کرد: مدیر عامل ارس شاید بگوید ریشه این مشکلات به گذشته و مدیریت قبلی برمی‌گردد که توجیه قانع کننده ای نیست. مشکل از سازمان و سیستم است نه نفر. سیستم مدیریتی ارس باید پاسخگوی این مشکل باشد.
حجت الاسلام سنجری‌ افزود: چه دلیلی دارد وقتی قریب به ۵۰ درصد کسبه ارس در صنف پوشاک هستند ۲۴ درصد کالاهای مسافر به پوشاک تعلق بگیرد؟ ۳ میلیون دلار پوشاک چینی را کدام کسبه ها وارد می‌کنند؟ سهیمه باید به تناسب اصناف و برحسب نیاز باشد.
وی عنوان کرد: همه این مشکلات به عدم نظارت، برنامه‌ریزی و مدیریت بر‌می‌گردد. ارس با آمار‌ بیکاری ۱۲.۵ درصدی در کشور رکورد دار است؛ اشتغال تولید نمی کنید حداقل مانع اشتغال هم نشوید.
امام جمعه شهر جلفا در ادامه پیشنهاد کرد: سهم ۳ میلیونی پوشاک چین را به واردات پوشاک ترک اختصاص دهند. اگر نشد از سهم مازاد مناطق آزاد اروند و ماکو استفاده کنند تا هرچه زود تر مشکلات کسبه حل شود.
وی در پاسخ به این سوال که چه انتظاری از مسئولین در این مورد دارید گفت: رفتار مسئولان، نحوه نشستن و ادبیات آن ها باید در شان مسئول نظام اسلامی باشد. عامل اصلی این مشکلات کسبه هستند یا کسانی که پشت میز نشسته و مسئولیت دارند؟ گناه مردم چیست که امید شب عیدشان به نا امیدی تبدیل شده است؟ هرکسی با پذیرش اشتباه خود به دنبال جبران آن باشد.
حجت الاسلام سنجری در پایان با بیان اینکه مسئولان مشکلات مردم را درک کرده و در کنار مردم گره گشای مشکلات باشند ادامه داد: سکوت مسئولان در شرایط فعلی جایز نیست، اگر مشکلات را نمی بینند شایستگی تکیه بر جایگاه مدیریت شهری را ندارند اگر‌ هم می بینند و ساکت هستند بدانند که خیانت می‌کنند.