به گزارش جلفانیوز، امروزه اهمیت تولید در ایجاد یک اقتصاد قدرتمند و با ثبات برکسی پوشیده نیست. تولید ملی، عامل اصلی ایجاد استحکام و سامان دادن به اقتصاد و چرخش محور پیشرفت کشور است. تولید داخلی و ضرورت شکل گیری آن ، باعث ایجاد تحولات بنیادین در اقتصاد ملی و در نتیجه تاثیر مستقیمی بر معیشت مردم گذاشته و باعث افزایش کارآمدی و ثبات یک نظام سیاسی شده است. سرمایه های سرگردان که میتوانند مضرات بسیاری بر اقتصاد کشور وارد سازند، در سایه تولید به بهترین نحو ممکن مدیریت شده و نه تنها این سرمایه ها به ایجاد یک اقتصاد قوی و مولد کمک، بلکه زمینه های استفاده بهینه و حداکثری از ظرفیت ها ، پتانسیل ها و منابع عظیم سرمایه های انسانی و مادی را به خوبی شکل و ساماندهی کرده است.

نگاه عمیق به ضرورت های اعتلای تولید ملی ، ما را متوجه می سازد که رهنمودهای مکرر و موکد مقام معظم رهبری در طول سالیان اخیر در این خصوص ، به مانند همیشه تا چه اندازه کارشناسانه، راه گشا و استراتژیک بوده و رهبر انقلاب در نقش سکاندار انقلاب چه اندازه تلاش داشته تا کشتی اقتصاد کشور را از تلاطم طوفانهای مخرب اقتصاد مریض و واردات محور، نجات دهد.

علی رغم این تاکیدات و با گذشت چندین سال از این رهنمودها که تمامی مسئولان ، دستگاه ها و ظرفیت ها را به حمایت از تولید داخلی رهنمون کرده اند، اما بررسی های عملی و میدانی نشان میدهند که برخی از دستگاههای ذیربط ،  در تخصیص تسهیلات و برخی مشوق های قانونی به تولیدکنندگان ، تنگ نظرانه عمل کرده و بدون توجه به اقتصاد درون گرا ، موجبات نارضایتی را فراهم نموده اند.

عدم صرفه اقتصادی ، رکود و نهایتا تعطیلی بسیاری از واحد های تولیدی ، در اثر عدم حمایت های لازمه بوجود می آیند که این عدم حمایت را می توان در جلوگیری نکردن از واردات بی رویه و بی کیفیت اجناس خارجی ، عدم جدیت در مبارزه با قاچاق کالا ، نبود معافیت های مالی و گمرکی مشوق ، عدم کنترل بازار ، نوسانات ارزی و بسیاری موارد دیگر جستجو کرد.

به همین بهانه و به منظور آشنایی با واحدهای تولیدی فعال در منطقه آزاد ارس ، سری زده ایم به شرکت تعاونی آذر تجهیز طب ارس که  یکی از موفق ترین واحدهای تولیدی ارس بوده که با جذب بیش از صد نفر کارگر، در مدت کوتاهی توانسته به سقف بهره برداری مطلوبی برسد.

شرکتی که علی رغم نبود حمایت های لازم، گام های بلندی در عرصه تولید و کسب استانداردهای کیفیت برداشته و تولیدات آن با بسیاری از محصولات طبی کشورهای خارجی و اروپایی توان رقابت پیدا کرده است

گفتگوی مفصلی با مدیر عامل جوان این شرکت تولیدی انجام داده ایم که شما را به خواندن آن دعوت مینماییم؛

با سلام و خسته نباشید و تشکر از اینکه علی رغم مشغله کاری که داشتید، وقتتان را در اختیار ما قرار دادید. در ابتدا خودتان را معرفی کنید، متولد چه سالی هستید و کجا به دنیا آمده اید.

سلام. سعید قبادی هستم. سال ۱۳۶۸ در تبریز متولد شده ام و در حال حاضر دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی بوده و در دانشگاه تهران تحصیل میکنم. 

ایده احداث این واحد تولیدی از کجا به ذهنتان رسید و از چه سالی این واحد را به صورت رسمی راه اندازی کردید؟

من کارشناسی مهندسی پزشکی دارم و زمانی که مشغول تحصیل بودم وارد بازار کار شدم و از همان موقع با توجه به تخصصی که کسب کرده بودم ایده ایجاد واحد تولیدی را در ذهن پرورش دادم که در همین راستا  سال ۹۲ شرکت تعاونی آذر تجهیز طب ارس را به ثبت رسانده، اردیبهشت ۹۴ عملیات اجرایی را آغاز و از بهمن ۹۵ شروع به تولید آزمایشی کردیم.

افتتاح رسمی این واحد هم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تیر ماه ۹۶  بوده است. سرمایه اولیه ثبت شده  ۱۰۵ میلیون تومان بوده که  در حال حاضر یک میلیارد و هشتصد و پانزده میلیون تومان است.

با توجه به اینکه تجهیزات پزشکی یکی از صنایعی است که واردات آن، سبب خروج میلیون ها دلار ارز از کشور میشود، واحد تولیدی شما تا چه حدی توانسته مانع این میزان خروج ارز شود؟

اگر با تمام ظرفیت خود تولید کنیم می توانیم ۳۰ الی ۴۰ درصد مانع واردات شویم که آمار بسیار خوبی است. اما متاسفانه در ضعیت فعلی، زمان برگشت سرمایه بسیار طولانی بوده به طوری که مراکز بهداشتی و درمانی دولتی ۱۴ و در خوشبینانه ترین حالت ۹ ماهه محصولاتی که به آنها عرضه کرده ایم را بازپرداخت می کنند در حالیکه ما چند ماه قبل از اینکه مواد اولیه را خریداری کنیم، بایستی پول آن را به حساب فروشنده بزنیم و با این وضع متاسفانه تراز مالی عرضه و تقاضا همخوانی پیدا نمی کند.

مراکز درمانی خصوصی هم که همکاری های لازم را نداشته و ترجیح میدهند تجهیزات وارداتی با کیفیت به مراتب پایین تر و قیمت کمتر  را استفاده کنند.

البته این نکته را هم بگویم خوشبختانه مارک  gtex توانسته به واسطه کیفیت بالای محصولاتمان برند شود و  از اکثر بیمارستان های دولتی درخواست عرضه داشته باشیم.

کدام تجهیزات پزشکی را در این واحد تولید می کنید؟

مهم ترین محصول تولیدی انواع دستکش های پزشکی از جمله دستکش جراحی و معاینه می باشد که اولین بار در ایران به صورت تخصصی تولید شده است.

میزان اشتغال زایی شرکت آذر تجهیز طب ارس به صورت مستقیم و غیر مستقیم چند نفر است؟

اشتغال پیش بینی شده ۱۶۴ نفر بوده که در حال حاضر ۱۰۳ نفر در این واحد مشغول هستند. ۳۶  نماینده فروش نیز در سطح کشور مشغول فعالیت هستند که هر کدام از این نمایندگان نیز حداقل دو نفر را شاغل کرده اند  که این میزان اشتغال مستقیم شرکت تجهیزات طبی ارس بوده که اشتغال غیر مستقیم بسیار زیادتر از این تعداد است.

تولید روزانه شما چقدر بوده و کیفیت محصولتتان چگونه ارزیابی شده است؟

در این شرکت کارگران به صورت ۳ شیفتی کار کرده و تمام مراحل تولید ، تست و بسته بندی محصولات در این واحد انجام می شود که میزان تولید، ساعتی ۱۴ هزار جفت و به تعبیری ۲۸ هزار لنگه است.

در خصوص کیفیت به جرئت می توان گفت که از بسیاری از محصولات تولیدی اروپا پیشی گرفته ایم. حتی از شرکت های آلمانی هم درخواست خرید داشته ایم که متاسفانه به دلیل عدم وجود گواهی نامه فروش بین الملل موفق به فروش نشدیم.

دلیل عدم وجود این گواهی نامه چیست؟

طولانی بودن پروسه بازرسی و تایید و هزینه های بسیار زیاد آن می باشد که البته به دنبال اخذ این گواهی نامه هستیم.

بر چه مبنایی می گویید که در کیفیت محصولات از رقبای اروپایی پیشی گرفته اید؟

دو سازمان نظارتی بر کیفیت محصولات تولیدی وجود دارد. سازمان غذا و داروی منطقه آزاد ارس و سازمان غذا و داروی کشور که زیرمجموعه آن اداره کل تجهیزات پزشکی کشور است. بر اساس ارزیابی های این دو نهاد نظارتی کیفیت محصولات تولیدی شرکت تجهیزات طب ارس دارای بالاترین رتبه کشوری در بین محصولات تولید داخل است و حتی رتبه اول کیفیتی در بین محصولات وارداتی را نیز دارد.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که قیمت محصولات بر اساس کیفیت آن ها تعیین می شود و محصولات تولیدی شرکت آذر تجهیز طب ارس به دلیل بالا بودن کیفیت دارای بالاترین قیمت است.

بالا بودن قیمت فروش مشکلاتی را برای شما ایجاد نمی کند؟

اگر دنبال کیفیت محصول باشیم باید قیمت بالای آن را نیز مد نظر قرار دهیم.  در ابتدای کار مشکل ایجاد می کند ولی بعد از برند سازی و معرفی محصول این مشکل مرتفع می شود.

ساز و کار عرضه محصولات شرکت آذر تجهیز طب ارس به بازار چگونه است؟ مرکز بهداشت خود شهرستان یا مراکز حومه تجهیزات پزشکی را از شما تهیه می کنند؟

عرضه محصولات از طریق نمایندگی است. فروش مستقیم هم در صورت پرداخت نقدی انجام می گیرد. اینکه مراکز بهداشتی شهرستان یا حومه از ما خریداری می کنند اطلاع دقیقی ندارم  ولی به نظرم نه. چون معمولا مراکز بهداشتی شهرستان ها برای خرید تجهیزات پزشکی با داروخانه های خود پیمان می بندند که آن ها هم دنبال خرید اجناس کم کیفیت و قیمت پایین هستند که این مورد قبول ما نیست.

میزان تولیدات سال ۹۵ و ۹۶ شرکت چقدر بوده است؟

تولید سال ۹۵ که آزمایشی بود برای آمادگی تولید و عرضه محصول با کیفیت. اما از زمان افتتاح رسمی یعنی از تیر ۹۶ به صورت سه شیفتی مشغول تولید هستیم که میزان آن بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بوده است البته به شرط تامین سرمایه در گردش ، که در غیر این صورت این میزان امسال کاهش خواهد یافت.

مواد اولیه برای تولید تجهیزات از کجا تامین می شود؟

اسم ماده مورد نیاز لاتکس بوده که از شیره نوع خاصی از درخت که مخصوص مناطق استوایی است به دست می آید. ما از کشور تایلند تامین می کنیم. البته در کشور هایی چون مالزی ، هند، چین و… هم وجود دارد.

چه انتظاراتی از مسئولان منطقه آزاد ارس دارید؟

اگر واقع بینانه نگاه کنیم منطقه آزاد نمی تواند کار خاصی برای واحد های تولیدی انجام دهد. جز اینکه از روابط با مدیران کشوری استفاده نماید به شرط قدرت نفوذ کلام مدیران در سطوح بالاتر. در کل از ارس راضی هستیم.

شنیده شده که قصد دارید فاز دوم این شرکت را راه اندازی کنید. این موضوع واقعیت دارد؟

بله. فعلا در حال مطالعات اقتصادی و فنی روی پروژه فاز دوم هستیم و از طرف دیگر به دنبال تامین مالی راه اندازی آن هستیم.

در فاز دوم کدام تجهیزات را تولید می کنید؟

دستکش، کیسه خون و تیغ جراحی. در واقع می خواهیم مجتمع تولید تجهیزات پزشکی را راه اندازی کنیم که می توان گفت در خاورمیانه برای اولین بار است چنین اتفاقی خواهد افتاد.

چرا ارس را برای سرمایه گذاری انتخاب کردید؟

پتانسیل بالای اشتغال زایی به دلیل موقیعت جغرافیایی خاص منطقه جلفا وجود دارد. متاسفانه از این موقعیت استراتزیک استفاده نمی شود به هردلیلی که است. باید قبول کرد حمل و نقل بخشی از تجارت است . چین هم حرف اول را در اقتصاد و هم  در  حوزه حمل و نقل میزند . حمل و نقل اصلی ترین زیر ساخت مورد نیاز برای تجارت است. در این حوزه عملکرد ضعیفی داشته ایم و خط راه آهن ارس که میتواند سالانه میلیون ها تن کالا به نقاط مختلف جابجا کند ، هنوز حاضر بکار نیست در حالیکه باید سال ها قبل راه اندازی م یشد.

در مسیر تاسیس شرکت تا راه اندازی واحد های تولیدی کدام مسئولان و ادارات از شما حمایت کردند؟

هیچ اداره ای حمایت نکرده است! اگر بخواهیم حتی از منظر حمایت مالی هم بررسی کنیم باز هیچ مسئولی حمایت نکرده است. وام ۴ میلیاردی از صندوق توسعه ملی دریافت کرده ایم که ۱۰۰ میلیون ۱۰۰ میلیون پرداخت کردند که هنوز هم ۲۳۰ میلیون باقی مانده که به دست ما نرسیده است!

مشکلات واحد تولیدی شما چیست؟

طولانی بودن پروسه اداری برای اخذ پروانه ها اصلی ترین مشکل واحدهای تولیدی بهداشتی است. درصورت پیگیری مصرانه اخذ یک گواهی نامه ۶ ماه طول می کشد!

یکی دیگر از مشکلات که به تازگی گریبان گیر شده نوسانات بسیار زیاد قیمت ارز است. ۹۶ درصد هزینه های تامین مواد اولیه با ارز پرداخت می شود و چون هزینه های درمان اهمیت ویژه ای داشته و اداره کل تجهیزات پزشکی به صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط بوده لذا اجازه افزایش قیمت محصولات را نداده چرا که ملاک اصلی برای آن ها پایین بودن هزینه درمان است.

تا به امروز صادراتی هم داشته اید؟

نه! ولی می توانیم صادرات به کشورهای آذربایجان و گرجستان داشته باشیم که عدم صدور مجوز صادرات توسط اداره کل اصلی ترین مانع برای انجام این کار است.

دلیل عدم صدور مجوز چیست؟

اداره کل می گوید ابتدا نیاز داخل را تامین و سپس به خارج صادرات کنید که قابل قبول هم است ولی باید این را مدنظر قرار بدهند که عرضه در داخل نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است. چرا که در شرایط فعلی، عرضه ،  توجیه اقتصادی مناسب و بازگشت سرمایه اصلی را  ندارد.

در پایان اگر حرف خاصی دارد بگویید.

صریح بگویم اگر مسئولان از ما چیزی دریافت نکرده و چیزی ندهند ما موفق می شویم. گمرک به ازای هر کانتینر ۱۷۰ میلیون ریال هزینه می گیرد. در صورتی که براساس ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده نباید ارزش افزوده بگیرند چون مواد وارداتی ما، جز دسته مصرفی درمانی هستند. برای حل این مشکل نامه نگاری و اعتراض بسیاری شده است ولی ۶ ماه طول کشیده تا جواب دهند و در پایان هم تفسیر به رای شده و کلا اعتنایی نشده است.

البته مسئولان تا پایان اردیبهشت قول مساعدت داده اند که اگر محقق نشود و روند موجود ادامه یابد با توجه به نوسانات اخیر نرخ ارز، احتمال تعدیل نیرو و کاهش ظرفیت وجود دارد.