به گزارش جلفانیوز، رئیس دادگستری شهرستان جلفا در این نشست با بیان اینکه در ارزیابی های صورت گرفته نظم و انضباط اولین ویژگی برتر این دادگستری در بین دادگستری های استان عنوان شده است اظهار کرد: تبعیت صرف از قانون و عرف، استقلال دادگستری و قضات و تبعیت کارمندان از مافوق به ترتیب سایر خصیصه برتر دادگستری شهرستان جلفا هستند.

جلیل افلاکی با تشریح اقدامات دادگستری جلفا در سال گذشته بیان کرد: در موضوع نیروی انسانی، ۶ عضو جدید به شورای حل اختلاف هادیشهر و جلفا اضافه و اعضاهای شوراهای حل اختلاف کاملا ترمیم شدند.

وی ادامه داد: در حوزه اداری، اتصال دادگستری به شبکه فیبر نوری، ارتقا سرعت پردازشگر ها و راه اندازی سیستم ابلاغ کاملا الکترونیکی مهم ترین اقدامات هستند که انجام امورات به صورت سیستماتیک سبب کاهش حضور مردم و حذف افراد کارچاق کن شده است.

رئیس دادگستری جلفا با تشریح اقدامات این دادگستری در حوزه های حفاظت اطلاعات،  حقوق شهروندی و برنامه ریزی گفت: علی رغم اشتغال قریب به  ۱۰۰ نفر هیچ پرونده منجر به محکومیت کارمندان یا قضات نداشته و دادگستری جلفا جز پاک ترین دادگستری های استان است.

وی افزود: در حوزه برنامه ریزی نیز دادگستری جلفا بین دادگستری های هم تراز استانی مقام دوم را کسب کرده که تلاش می کنیم امسال رتبه اول برای جلفا باشد.

افلاکی در ادامه با اشاره به حجم ورودی پرونده ها به دادگستری جلفا عنوان کرد: میزان ورودی به کل دادگستری در سال ۹۶، از ۱۵۳۵۱ به ۱۶۳۰۴ پرونده رسیده که با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال ۹۵ مواجه شده است.

وی تصریح کرد: علی رغم افزایش حجم پرونده های ورودی مختومه سازی پرونده ها نیز  نسبت به گذشته با رشد ۲۰ درصدی همراه بوده است.

رئیس دادگستری جلفا همچنین از افزایش دادخواست طلاق در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ خبر داده و بیان کرد: در سال ۹۵ ، ۱۰۴ فقر درخواست طلاق اعلام وصول شده که متاسفانه این مورد در سال ۹۶ با افزایش ۹۰ درصدی به ۱۹۳ فقره رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: البته افزایش دادخواست نشانه افزایش مراجعات به منظور طلاق بوده نه خود آمار طلاق چرا که بعضی از این درخواست ها به صلح و سازش ختم شده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جلفا نیز در این نشست بیان کرد: ورود و خروج پرونده های دادسرا در سال۹۵ به ترتیب ۵۴۵۰ و ۵۱۸۳ پرونده بود که این میزان در سال ۹۶، به ۵۵۵۲ پرونده ورودی و ۵۴۷۳ پرونده خروجی افزایش یافته بود.

یوسف احمدی ادامه داد: اگر به آمار ها دقت کنیم  در دو سال گذشته شاهد انباشت تعدادی از پرونده ها برای سال آینده بودیم که در سه ماهه اول سال ۹۷ با افزایش رسیدگی به تعداد پرونده ها میزان انباشت به صفر رسیده است.

وی اظهار کرد: توهین، ایجاد ضرب و جرح، مواد مخدر، تهدید، تصادفات رانندگی و اختلافات ملکی عمده جرائم حوزه دادسرای جلفا را تشکیل می دهند که متاسفانه توهین و ضرب و جرح جز آسیب های اجتماعی بوده و نشان از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارند.

احمدی با اشاره به آمار زندانیان جلفا بیان کرد: در حال حاضر ۷۹ نفر به دلیل جرایم مالی، مواد مخدر، سرقت، توهین تهدید و ایجاد ضرب و جرح، منافی عفت و … زندانی هستند.

وی عنوان کرد: زندان جلفا پاک ترین زندان استان از حیث مواد مخدر و جرائم داخل زندان بوده و کاندیدای پاک ترین زندان کشوری نیز هست.

دادستان جلفا از تحت پوشش قرار گرفتن ۸ خانواده توسط انجمن حمایت از زندانیان خبر داده و تصریح کرد: این ۸ خانواده مستمری ماهانه ثابتی دریافت می کنند. انجمن حمایت از زندانیان در سال ۹۷ موجبات آزادی ۷ زندانی را فراهم کرده و مشاوره های حقوقی، تحصیلی، روانشناسی و… به خانواده های زندانیان از جمله سایر اقدامات حمایتی بوده که توسط انجمن صورت می گیرد.

وی اصلی ترین برنامه ی سال ۹۷ مجموعه دادسرای جلفا را پیشگیری در وقوع جرم دانست و گفت: از مردم و اصحاب رسانه تقاضا داریم برای آگاهی سازی تلاش کنند پیشگیری خانواده مهم تراز پیشگیری سازمان های دولتی بوده چون نقطه صفر خانواده ها هستند به ویژه در آسیب هایی نظیر سرقت و اعتیاد.

احمدی اضافه کرد: به منظور آگاه سازی با نهاد ها و سازمان های دولتی و درگیر و اثر گذار در این موارد نظیر آموزش و پرورش، بهزیستی و… برای اجرای برنامه های مفید رایزنی کرده ایم.

وی ادامه داد: در همین راستا برای حفظ امینت روانی جامعه، معتادان متجاهر شناسایی و جمع آوری شدند. در عین حال که از خرده فروشان مواد مخدر غافل نشده با فروشندگان دانه درشت برخورد شده است.

دادستان عمومی و انقلاب جلفا با بیان اینکه با برهم زنندگان نظم عمومی به شدت برخورد خواهیم کرد اظهار کرد: آمار جرائم خشن شهرستان کاهش یافته هرچند که به دلیل وجود دو قتل اخیر نمودار آن تیز تر شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نسبت برخی عناوین و القاب ساختگی به مسئولان در بنرهای نصب شده گفت: استفاده از عناوین و القاب ساختگی اگر توسط خود فرد صورت پذیرد جرم حساب می شود در غیر اینصورت نمی توان جرم شمرد البته اصلا لزومی هم به نصب بنر در سطح شهر نیست.

احمدی تصریح کرد: در این مورد  خود مسئول هم گاها تذکر می دهد ولی مردم رعایت نمی کنند قطعا عناوین و القابی که استفاده می شود در صورت ساختگی بودن تبعات اجتماعی دارند و باید پیشگیری کنیم.

وی درباره اضافه شدن پست قائم مقامی به منطقه آزاد ارس علی رغم بخشنامه سازمان اداری استخدامی مبنی بر ممنوعیت این اقدام عنوان کرد: بخشنامه را در رسانه ها مشاهده کرده و قطعا موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

دادستان جلفا در خصوص اقدامات دستگاه قضایی شهرستان در راستای مبارزه با مفاسد اداری تشریح کرد: گمرک، سازمان منطقه آزاد ارس، شهرداری، پایانه حمل و نقل و پست از جمله سازمان ها و اداراتی بودند که در این مورد پرونده هایی داشتند که بعضی از آن ها به مرحله صدور حکم رسیده، بعضی دیگر در مرحله رسیدگی هستند و حتی افرادی بوده که از خدمت تعلیق شدند.

وی درباره موضوع انتصاب بدهکار بانکی در سازمان منطقه آزاد ارس عنوان کرد: انتصابات مراحل استعلامی خاص خود را سپری می کنند اگر چنین افراد ادعایی رسانه ها در منطقه آزاد وجود دارد اسامی آن ها را ارائه کنید بررسی خواهیم کرد.

احمدی در پاسخ به سوالی در خصوص جرائم سایبری شهرستان اظهار کرد: مرحله کوچ آغاز شده و جرائم در حال  از گذر از فضای واقعی به فضای سایبری هستند. تهمت، تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب و.. جرائمی هستند که امروز بیشتر در بستر فضای سایبر اتفاق می افتد.

وی افزود: متاسفانه قرارگیری سرورهای شبکه های اجتماعی در خارج از کشور در پاره ای از موارد دسترسی به مجرمین را با مشکل مواجه می کند که برای همین مسئولان بر لزوم استفاده از پیام رسان های داخلی تاکید دارند.

دادستان جلفا خاطرنشان کرد: استفاده از پیام رسان های داخلی، بحث ردیابی مجرمین در فضای سایبر را آسانتر خواهد کرد.