به گزارش جلفانیوز، فرماندار شهرستان جلفا در این نشست با بیان اینکه موادر مخدر امروز به یک صنعت در دنیا تبدیل شده است گفت: عرصه مبارزه با مواد مخدر بسیار هزینه بر بوده و هزینه ای که نظام اسلامی در این مبارزه پرداخت میکند با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.
صادق احمدی با اشاره به لزوم مردم محور بودن مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: تغییر مواد مخدر از سنتی به صنعتی و کاهش چشمگیر سن مصرف آن دو مشکل فاجعه آفرین در کشور هستند که لزوم توجه به آموزش و نظارت های همگانی را بیش از پیش تقویت می کنند.
وی تصریح کرد: در همین راستا برنامه های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز آموزش محور تدوین شده و بیش از ۷۰ برنامه آموزش و پیشگیری در نظر گرفته شده است.
احمدی در ادامه از احداث و راه اندازی کمپ ترک اعتیاد در جلفا خبر داده و عنوان کرد: ایجاد مراکز ترک اعتیاد را نباید خبر خوش و افتخار آفرین دانست بلکه باید با فرهنگ سازی در راستای کاهش آمار معتادان و تمایل جوانان به مواد مخدر گام برداشت.
وی با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی به معتادان بهبود یافته اظهار کرد: هدف از ارائه تسهیلات حمایت از معتادان پاک شده به منظور اشتغال زایی و تسهیل بازگشت پذیری آنان به جامعه بوده که در سال گذشته ۱۰ تا ۱۲ نفر موفق به اخذ تسهیلات حمایتی شدند.
فرماندار شهرستان در پایان بهبود جایگاه آسیب های مربوط به مواد مخدر در حوزه جلفا را نتیجه اقدامات متولیان این امر دانست و گفت: این بهبود جایگاه نشان دهنده اثر گذاری اقدامات در عرصه کنترل مواد مخدر بوده و بیانگر توانایی متولیان فرهنگی برای کاهش آمار سایر آسیب های اجتماعی با مشارکت مردمی می باشد.
فرمانده انتظامی شهرستان جلفا نیز در این نشست خبری با تاکید بر افزایش گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی نسبت به سنتی بیان کرد: اولویت اصلی ناجا در عرصه مبارزه با مواد مخدر مسئولیت سازی بوده و هر نهادی با توجه به وظایف خود بخشی از این مبارزه را عهده دار شده است.
یدالله جهان آرا افزود: در مبارز با مواد مخدر، عمده فروشان در اولویت برخورد قرار داشتند که با دستگیری نفرات عمده فروش، مبارزه به خرده فروشان رسیده است.
وی ادامه داد: : نسبت دستگیری معتادان در شهرستان جلفا امسال نسبت به سال گذشته ۹۱ درصد افزایش یافته که این امر حاکی از پاکسازی و کاهش شیوع اعتیاد در شهرستان می باشد.
فرمانده انتظامی شهرستان جلفا بازه سنی دستگیر شدگان را ۲۰ الی ۳۵ سال بیان کرده و افزود: تریاک، هروئین، شیشه و گراس اصلی ترین مواد مخدر مصرفی در شهرستان هستند.
وی اظهار کرد: در شهرستان جلفا سال گذشته ۳ کیلوگرم مواد مخدر گراس کشف شده بود که امسال با حضور در بین روستائیان و برگزاری کلاس های آموزشی آمار کشت و ضبط این ماده به صفر رسیده است.
جهان آرا در پایان اصلی ترین برنامه نیروی انتظامی شهرستان را توجه به آموزش های همگانی در کنار برخورد با مواد فروشان عنوان کرده و ادامه داد: در ۳ ماهه اول سال ۹۷ ، ۶ کلاس آموزشی توسط این نهاد برگزار شده است.