به گزارش جلفانیوز، امام جمعه شهر جلفا شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان های مرند و جلفا با اشاره به فرارسیدن سالروز برپایی اولین نماز جمعه در شهر مرزی جلفا گفت: زمانی که صاحب نظران تصمیم به برپایی نماز جمعه در این شهر گرفتند عده ای با این تصمیم  به دلیل عدم استقبال مردم و در نتیجه آسیب به جایگاه نماز جمعه مخالفت کرده و عده ای هم با این دیدگاه که جلفا نقطه صفر مرزی و محل تبادل فرهنگ های متفاوت است موافق این بودند که نماز جمعه به عنوان قلب تپنده فرهنگی در این شهر برپا شود.

حجت الاسلام و المسلمین سنجری افزود: با اقامه اولین نماز جمعه و برقراری ارتباطات  بسیار قوی و موثر مردم مشخص شد که دیدگاه موافقان حقیقی تر و واقعی تر بود.

وی با ارائه گزارش عملکرد یکساله ستاد اقامه نماز جمعه شهر جلفا بیان کرد: اقامه ۷۴ نماز جمعه با میانگین حضور ۷۰۰ نفری،  ۴۳۲ دیدار مردمی، ۱۳۴ حضور در بین مردم، ۴۸ سخنرانی در طول سال نشان از این دارد که برپایی نماز جمعه تشخیص درستی بوده و باید نواقصات موجود برطرف شوند.

نماینده ولی فقیه در شهر جلفا با شفاف سازی مسائل مالی دفتر امام جمعه اظهار کرد: دفاتر ائمه جمعه در سراسر کشور یا مردم گردان هستند یا از طریق برخی نهادهای فرهنگی حمایت می شوند که در شهر جلفا، سازمان منطقه آزاد ارس این امر را عهده دار شده است.

وی تصریح کرد: کل مبلغ دریافتی این دفتر از سازمان منطقه آزاد در طول یکسال ۱۳۵ میلیون تومان بوده که ۶۶ میلیون تومان آن صرف حقوق و مزایای اعضای ۸ نفره دفتر، ۱۷ میلیون برای تسهیلات قرض الحسنه، ۳ میلیون برای کمک به بیماران خاص و مابقی خرج جهیزیه نوعروسان، دعوت از سخنرانان، اقلام مور نیاز دفتر و… شده است.

حجت الاسلام سنجری بیان کرد: ۱۰ درصد بودجه منطقه آزاد صرف مسائل فرهنگی و دینی شده و هزینه های سالانه دفتر نیز از این سهم ۱۰ درصدی پرداخت می شود که بالاترین حقوق در دفتر یک میلیون و سی صد هزار تومان و کمترین آن ۳۰۰ هزار تومان است. به غیر از منطقه آزاد ارس دریافتی دیگری از هیچ مجموعه ای نداریم.

حقوق رسمی من ۲۰۰ هزار تومان است / حضور در انتخابات را نمی توانم تایید یا تکذیب کنم / تشریح ماجرای تبدیل مکان موسسات قرآنی به مهمانسرا !

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با حقوق رسمی دریافتی عنوان کرد: حقوق رسمی واریزی به بنده ۲۰۰ هزار تومان است و به صورت رسمی و مستقل دریافتی دیگری ندارم و صفر تا صد پرداختی همان ارقامی بود که اعلام کردم.

امام جمعه جلفا ادامه داد: منطقه آزاد ارس یک منزل در اختیار بنده قرار داده که هزینه ای برای آن پرداخت نمی کنم. ماهیانه مقدار هزینه لازم برای خرید مایحتاج زندگی را از بودجه واریزی به دفتر برداشت کرده که ماه های قبل این مبلغ ۹۰۰ هزار تومان بوده و از سقف یک میلیون و سیصد هزار تا به امروز فراتر نرفته است.

وی در پاسخ به شایعه یا واقعیت بودن حضور امام جمعه در عرصه انتخابات گفت: ضعف عملکرد مسئولان دلیل اصلی این شائبه هست. برخی مسئولان چنان سست و کم کار شده اند که وقتی کسی فعالیتی می کند محکوم به خودنمایی یا حرکت انتخاباتی می شود.

حجت الاسلام سنجری با بیان اینکه حضور در انتخابات را نمی توانم تایید یا تکذیب کنم اظهار کرد: برای پذیرش هر پستی که برای خدمت مناسب باشد از نگهبانی تا نمایندگی حاضر هستم و امروز با تمام توان برای انجام امورات امام جمعگی تلاش می کنم.

وی تصریح کرد: تا امروز نگاه انتخاباتی نداشته ام اما آینده قابل پیش بینی نیست.

نماینده ولی فقیه در شهر جلفا با تشریح موضوع تبدیل موسسات قرآنی به مهمانسرا بیان کرد: در ضلع غربی دفتر امام جمعه دو موسسه قرآنی در فصای کمتر از ۲۰۰ متر مربع فعالیت می کردند که با توجه به مناسب نبودن این فضا برای آموزش، همجواری محل فعالیت خواهران و برادران و برگزاری چند ساعت جلسه در طول هفته در حالی که دفتر به صورت شبانه روزی فعال بود، تصمیم بر این شد تا محل جدید و مناسبی در اختیار این موسسات قرار بگیرد.

وی اضافه کرد:  یکی از موسسات در ساختمان روبرویی دفتر، در فصایی بالغ بر ۳۵۰ متر مربع به صورت موقت مستقر شده و موسسه دیگر حاضر به استقرار در آن فصا نشده و با عنایت به محدود بودن تعداد قرآن آموزان در  محلی در کنار مسجد استقرار پیدا کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سنجری گفت: ۶، ۷ ماه گذشت و این موسسه تا فرارسیدن شب های محرم به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در ماه محرم با توجه به حضور پرشور کودکان در مراسمات عزاداری، از این موسسه درخواست استقرار در محل فعالیت آنان و اجرای برنامه مهد کودک قرآنی برای ۷۰ _ ۸۰ کودک خردسال را کردیم که با مخالف شدید مسئولین موسسه مواجه شدیم.

وی افزود: ناچارا برنامه را در حسینیه اجرا کردیم و بعد از ماه محرم از این موسسه درخواست پیدا کردن محل جدید را نمودیم چرا که به دنبال بهره حداکثری هستیم و اجرای برنامه برای بیش از ۷۰ کودک خردسال به مراتب اولویت دار تر از پنح، شش قرآن اموز است.

نماینده ولی فقیه در شهر جلفا اظهار کرد: البته این قرآن آموزان همچنان در محل مسجد به آموزش های خود ادامه می دهند.

مخالفت با شفافیت آرا لکه ننگی برای مجلس بود

وی در پاسخ به این سوال که “علت فعالیت افراد غیر بومی در دفتر امام جمعه علی رغم تاکید وی بر بومی گرایی چیست؟” گفت: اکثریت افراد فعال در دفتر بومی هستند و غیربومیان به علت کارآمدی زیاد و رضایت به دستمزد کم در دفتر فعالیت می کنند اگر نفراتی مشابه این افراد در بین بومیان باشد ما حاضر به استفاده از آنان هستیم.

حجت الاسلام سنجری درباره نقش وی در انتصاب رئیس جدید اداره تبلیغات اسلامی شهر جلفا توضیح داد: این انتصاب با پیگیری بنده و به دلیل احساس خلا شدید صورت گرفته چرا که در طول یکسال گذشته دفتر امام جمعه اقداماتی انجام داده که وظیفه قانونی اداره تبلیغات بوده است.

وی در پاسخ به چرایی عدم تغییر در رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گفت: اجازه بدهید به این مسئله ورود نکنم!

امام جمعه جلفا در خصوص علت عدم ورود به مسئله شفافیت آراء نمایندگان بیان کرد: در خطبه ها به این مسئله اشاره کرده ام و الان باز تاکید می کنم. نمایندگان به یاد آورند روزی را که برای به دست آوردن رای، خود را نوکر مردم خطاب می کردند.

وی با بیان اینکه قاعده نوکری گزارش به ارباب است ادامه داد: مخالفت با شفافیت آرا لکه ننگی برای مجلس بود. لکه ننگ بزرگتر برای نمایندگان زمانی بود که علی رغم موافقت با تصویب لوایح مرتبط با fatf  ترجیح دادند رای گیری به صورت مخفی برگزار شود و این بیانگر عدم وجود استدلال و علم محکم آنان است.

حجت الاسلام سنجری در پاسخ به اینکه آیا به عنوان امام جمعه جلفا حاضر به مطالبه از نماینده مردم مرند و جلفا برای شفافیت آرا است گفت: بارها از آقای حسن نژاد مطالبه کرده ام و الان هم می گویم بهترین راه این است که برای فرهنگ سازی ۱۲۰ نماینده مجلس شفاف کننده رای در تصویب cft ، همه  آرا خود در تمام مصوبات را شفاف سازی کنند.

وی در پایان اظهار کرد: عدم شفافیت،  به اعتماد مردم که رکن اصلی در جمهوری اسلامی است لطمه اساسی وارد می کند.