به گزارش جلفانیوز، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جلفا در گفتگو با خبرنگار این پایگاه با تکذیب شایعه قطع درختان جنگل های ارسباران گفت: تمامی درختان بریده شده مربوط به باغات شخصی بوده و در چندین مورد بازرسیِ محموله ها، این موضوع تایید شده است.

غفاری با بیان اینکه حتی در بازدید از جنگل های ارسباران تحت حفاظت جلفا، هم قطع درختان مشاهده نشده است عنوان کرد: حاضر هستیم همراه با علاقه مندان به محیط زیست و اصحاب رسانه از هر نقطه ارسباران که بخواهند بازدید داشته باشیم تا صحت این ادعا ثابت شود.

رئیس اداره منابع طبیعی ادامه داد: برای اطمینان از باغی بودن درختان، چندین بار با نیروی انتظامی مکاتبه و مقرر شده است که کلیه ماشین های باری حامل چوب، بدون رویت کارشناسان این اداره نتوانند تردد کنند.

وی با اشاره به چرایی قطع درختان باغات تشریح کرد: به دلیل ممنوعیت هایی که در شمال کشور برای استفاده از چوب درختان جنگلی در کارخانه های چوب بری ایجاد شده این کارخانه ها برای تامین چوب مورد نیاز خود به سمت مناطق شمال غرب کشور روی آورده اند.

غفاری افزود: منطقه ارسباران من جمله مناطقی بوده که مورد توجه کارخانه ها قرار گرفته و اقدام به خرید چوب درختان باغات آن می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جلفا با ابراز نگرانی از قطع درختان باغات ادامه داد: خشکسالی، عدم تامین آب مورد نیاز باغات، مشکلات اقتصادی و بازار فروش مناسب چوب از عواملی هستند که سبب شده تا باغداران به این امر روی آوردند.

وی بیان کرد: متاسفانه این اقدام آسیب به محیط زیست و فضای سبز بوده و حتی درختان کهن سال  نیز در بین درختان بریده مشاهده شده است اما قانونا از حیطه وظایف اداره منابع طبیعی خارج بوده و نمی توانیم به این مسئله ورود کنیم.

غفاری حساسیت مردم به این موضوع را نشان از نهادینه شدن فرهنگ طبیعت دوستی دانست و گفت: این حجم از توجه مردم به محیط زیست مایه مباهات بوده و از یاری موسسات و همشهریان در راه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی سپاس گذاریم.

وی در پایان بیان کرد: سامانه تلفنی ۱۵۰۴ پل ارتباطی بین مردم با منابع طبیعی بوده و همشهریان می توانند تخلفات مشاهده شده را به این شماره گزارش دهند.