به گزارش جلفانیوز به نقل از تسنیم، محمد حسن نژاد  اظهار داشت: مد شده ‌مدیران، کم کاری و عدم کارایی خود را پشت بدگویی از نمایندگان پنهان می‌کنند.

وی افزود: لایحه بودجه مال دولت هست نه مجلس؛ لایحه یعنی مدیران کل استان‌ها پیشنهادات خود را به وزارتخانه می‌دهند و در وزارتخانه دفاع می‌کنند تا از وزارتخانه به سازمان برنامه و بودجه فرستاده شود و در سازمان برنامه و بودجه خودشان پیگیری می‌کنند و اگر فرد زرنگی بودند از پتانسیل نمایندگان استفاده می‌کنند تا بودجه پیشنهادیشان در لایحه گنجانده شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ ادامه داد: کل بودجه عمرانی که مدیران محترم استان آذربایجان شرقی در بودجه فرستاده‌اند ۳۵۰ میلیارد تومان هست که تقریبا در آخرین ردیف‌های کل کشور است! حالا من نماینده چگونه این پیشنهادات نزدیک به صفر را در مجلس افزایش بدهم؟! از کی بگیرم به استان خودم اضافه کنم؟!

حسن نژاد خاطر نشان کرد: با این لایحه ارسالی کل مدیران استانی استعفا بدهند و تا آخر عمر معتکف شوند و استغفار کنند باز فکر نکنم حق‌الناسی که بر گردنشان هست بخشیده شود.

حل معمای حجم بالای بیکاران و نرخ پایین بیکاری استان آذربایجان شرقی

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: اغلب برای مردم جای سئوال هست که چرا علی‌رغم بیکاری بالای جوانان و مردم استان آذربایجان شرقی اما نرخ بیکاری استان پایین هست.

‌حسن‌نژاد افزود: جواب این سئوال در نحوه محاسبه نرخ بیکاری است؛ اول نرخ مشارکت اقتصادی محاسبه می‌شود یعنی چند درصد افراد بالای ۱۰ سال می‌خواهند کار کنند. دوم محاسبه می‌کنند چند درصد افراد بالای ده سال شاغل هستند، سوم عدد را از یک کم می‌کنند تا نرخ بیکاری به دست آید.

وی ادامه داد: مثلا نرخ اشتغال آذربایجان شرقی ۳۵٫۹ درصد و نرخ اشتغال اصفهان ۳۸٫۵  بوده اما نرخ بیکاری اصفهان ۱۴٫۱  بوده و نرخ بیکاری استان آذربایجان شرقی از آن کمتر یعنی ۱۱ درصد هست!

نماینده مرند و جلفا در مجلس ابراز داشت: حال معما کجاست؟! معما در نرخ مشارکت اقتصادی هست! برای پایین نشان دادن نرخ بیکاری استان آذربایجان شرقی نرخ مشارکت استان را ۴۰٫۴  درصد نشان داده اند یعنی مردم حوصله کار کردن ندارند. در حالی که برای اصفهان این نرخ را ۴۴٫۹ محاسبه کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: حال اگر نرخ مشارکت اقتصادی آذربایجان شرقی را معادل اصفهان فرض کنیم نرخ بیکاری آذربایجان شرقی می‌شود ۲۰ درصد یعنی دو برابر آن چیزی که مدیران اعلام می‌کنند.

وی در پایان گفت: امیدوارم این ضربه به استان ناشی از بی‌سوادی مدیران مربوطه بوده باشد نه عمدی.