به گزارش جلفانیوز، مدیر کل گمرک جلفا در نشست خبری با رسانه های شهرستان با تبریک فرا رسیدن روز جهانی گمرک گفت: هر سال در روز جهانی گمرک به طور عام از کلیه همکاران و به صورت خاص از کارکنانی که عملکرد بهتری دارند تقدیر صورت می گیرد.

حسنلویی بیان کرد: این تقدیر نوعی یادآوری خدمات و نقشه راه آینده بر اساس شعارِ سال گمرک بوده که امسال شعار سازمان جهانی گمرک مرز های هوشمند برای تجارت، مسافرت، حمل و نقل، بدون توقف است.

وی ادامه داد: دیدگاه امروز گمرک دیدگاه تسهیلاتی است که با توجه به شرایط حاکم بر تجارت بین الملل در جمهوری اسلامی ایران، دیدگاه مالی نیز در این امر وجود دارد.

حسنلویی با تشریح وضعیت تجاری کشور افزود: اعمال تحریم ها، محدودیت بر واردات و کاهش ارزش پول ملی سبب شده تا واردات در کل کشور کاهش و به تبع آن  صادرات نیز با افزایش همراه شود.

وی با اشاره به آمار صادرات گمرک جلفا بیان کرد: در ده ماهه سال ۹۷ ، ۱۲۵ هزار تن صادرات از گمرک صورت گرفته که این میزان به نسبت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش داشته است.

مدیر کل گمرک جلفا ارزش دلاری این میزان صادرات را ۹۲ میلیون دلار بیان کرد و ادامه داد: به لحاظ دلاری میزان صادرات نسبت به ده ماهه سال ۹۶ با افزایش ۳۰ درصدی همراه بوده و عمده کالاهای صادراتی نیز قیر، حلال نفتی، کاشی و سایر مشتقات نفتی هستند.

وی اظهار کرد: میزان صادرات چمدانی نیز در ده ماهه امسال، ۸ هزار تن و به ارزش ده میلیون و هفتصد هزار دلار بوده که نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی ۳۷ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۳۸ درصد افزایش دارد.

حسنلویی با اشاره به آمار مسافران ورودی و خروجی گفت: امسال ۳۲۹ هراز نفر مسافر به جلفا وارد و ۳۳۵ هزار نفر خارج شدند که میزان مسافران ورودی نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد و میزان مسافران خروجی ۳۹ درصد افزایش داشته است‌.

وی در پاسخ به مثبت اعلام شدن تراز تجاری بیان کرد: با توجه به شرایط موجود تراز تجاری در کل کشور مثبت شده است و این تراز مثبت زمانی قابل قبول بوده که تسهیلات ارایه شده به صادرات متناسب با تسهیلاتِ واردات باشد هرچند که کلیه کشورها برای افزایش صادرات مشوق هایی در نظر می‌گیرند.

مدیر کل گمرک جلفا با اشاره به شائبه وجود تعارض قوانین عنوان کرد: گمرک یک نهاد حاکمیتی بوده که بر ورود و خروج کالا نظارت می کند. تعارض قوانینی وجود ندارد بلکه سو برداشت از قوانین بوده که سبب کسب اطلاعات اشتباه می شود‌.

وی تصریح کرد: اصناف برای خرید و ورود کالاها نیاز دارند که از گمرک کسب تکلیف کنند تا بعد از خرید در مرحله ورود با مشکل مواجه نشوند.

حسنلویی بیان کرد: سیستم تجارت خارجه ایران اشتباه است. کالاهای ورودی را یک سازمان تعیین، سازمان دیگر مجوز آن را صادر می کند و سازمان سومی هم امورات اجرایی را در دست می‌گیرد. این در صورتی است که در تمام کشور های جهان این وظیفه بر عهده گمرک گذاشته شده است.

وی در پایان گفت: گمرک مجری بخشنامه ها و دستورالعمل هایی است که از طرف هیات دولت یا نهاد قانون گذار صادر می شود و اگر تعدد تصمیم گیری وجود دارد نمی توان گمرک را مقصر دانست‌.