به گزارش جلفانیوز، رئیس اداره بهزیستی شهرستان جلفا در گفتگو با خبرنگار این پایگاه درخصوص جزییات رها شدن نوزاد در شهر هادیشهر گفت: این نوزاد دختر که حدودا ۴ ماهه است حوالی ظهر روز چهارشنبه ۲۴ بهمن توسط ماموران نیروی انتظامی در مقابل مدرسه مهدیه هادیشهر پیدا و با حکم قضایی تحویل بهزیستی شده است.

خسروی افزود: سلامت این کودک به طور کامل توسط پزشکان بررسی شده و در حال حاضر در‌ مرکز شیرخوارگاه احسان تبریز نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه هویت نوزاد ۴ ماهه مجهول بوده اظهار کرد: تا امروز هیچ یک از اعضای خانواده ی وی برای باز پس گرفتن، به بهزیستی مراجعه نکرده اند.

خسروی با اشاره به شرایط بازپس گیری این نوزاد گفت: برای تحویل دوباره نوزاد به خانواده نیاز است که مراحل قانونی آن طی شود و تحویل منوط به اجازه قضایی است.

رئیس اداره بهزیستی جلفا از تماس ها و مراجعات مکرر همشهریان برای در اختیار گرفتن سرپرستی این کودک خبر داده و بیان کرد: تا زمانی که بی سرپرست یا بد سرپرست بودن نوزاد تایید نشده، نمی توان سرپرستی آن را به افراد دیگری واگذار کرد و سپری شدن این پروسه حداقل دو سال طول می کشد‌‌.

وی با اشاره به سابقه این عمل در شهرستان عنوان کرد: در گذشته یک مورد مشابه وجود داشت که والدین فرزندان خود را در دادسرا رها کرده بودند که با ارائه مشاوره، کودکان به آغوش خانواده برگشتند.

خسروی نقش خدمات مشاوره ای در کاهش این آسیب های اجتماعی را پررنگ دانست و خاطرنشان کرد: اورژانس اجتماعی با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان و حمایت از قشر آسیب دیده و یا در معرض آسیب، گام های موثری در این راستا برداشته است.

وی تصریح کرد: افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده اند، زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد، زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب دیده اجتماعی، همسران آزار دیده، دختران و پسران فراری از منزل، کودکان آزار دیده، بازمانده از تحصیل، دارای والدین معتاد و در کل کودکان بد سرپرست و بی سرپرست و کلیه افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند مشمول خدمات اورژانس اجتماعی می شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان جلفا ادامه داد: همشهریان برای استفاده از خدمات اورژانس اجتماعی می توانند با سامانه تلفنی ۱۲۳ تماس حاصل نمایند.

وی در پایان گفت: خط تلفن گویای ۱۴۸۰ نیز با عنوان “صدای مشاور” به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات رایگان مشاوره ای است.