به گزارش جلفانیوز، سرپرست گمرک جلفا در نشست خبری با رسانه های این شهرستان با بیان اینکه علی رغم شیوع کووید ۱۹ در جهان و بسته بودن کلیه مرزهای هوایی، زمینی و دریایی و ممنوعیت ورود مسافر، بررسی آمار ها نشان دهنده عدم تعطیلی تجارت هستند گفت: مجموع صادرات از گمرک جلفا در ۵ ماه اول سال ۹۹، ۴۶ هزار تن و به ارزش ۱۰۳ میلیون دلار بوده که به نسبت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است.

محمد خلیلی کشورهای آذربایجان، ارمنستان، عراق، ترکیه و افغانستان را مقاصد اصلی صادرات عنوان کرده و افزود: مصالح ساختمانی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی، فرآورده های نفتی و محصولات گلخانه ای عمده کالاهای صادراتی هستند.

وی همچنین با اشاره به آمار واردات گفت: مجموع واردات در ۵ ماه سال ۹۹ که غالبا شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه واحد های تولیدی بوده، ۸۱ هزار تن به ارزش ۱۸۸ میلیون دلار است.

سرپرست گمرک جلفا ادامه داد: تعداد اظهار نامه های ترانزیت خارجی این گمرک، ۱۰۸۲ فقره بوده که ارزش آن ۷۱ میلیون دلار است.

وی ارزش ترانزیت داخلی گمرک جلفا را ۷۰ میلیون دلار اعلام کرده و یادآور شد: به نسبت ۵ ماه اول سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

خلیلی با اشاره به عملکرد اداره کل گمرک جلفا در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، ارز و مواد مخدر اظهار کرد: در ۵ ماه اول سال ۹۹، ۵ پرونده به ارزش ۸۳ میلیارد ریال برای قاچاق کالا، ارز و مواد مخدر تشکیل شده است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در سال جهش تولید تمام تلاش مسئولان باید حمایت از تولید و چرخه آن باشد گفت: ثبات و شکوفایی اقتصادی جز با حمایت از تولید امکان پذیر نبوده و به همین جهت گمرک در کنار تولیدکننده ها و یکی از حامیان اصلی آنان است.

سرپرست گمرک جلفا ادامه داد: حضور هفتگی در کارخانه و کارگاه های تولیدی به همراه کلیه سازمان های دخیل در امر تولید و بررسی مشکلات واحد های تولیدی از نزدیک، یکی از برنامه هایی است که برای حمایت از تولید کننده ها دنبال خواهد شد.