آخرین اخبار » اسلایدر » بلوک 6 تایی » تولیدی » شهرستان
کد خبر : 8934
پنجشنبه - 3 اسفند 1396 - 14:19
ذوق و سلیقه حلقه گمشده مسئولان:

عدم توجه به نقش پل های عابر پیاده در زیباسازی شهری

به گزارش جلفانیوز، بعد از چند تصادف خونین در محور قره برون – جلفا حالا بحث احداث پل عابر پیاده در این محور به بحثی داغ در محافل رسمی و غیر رسمی و فضای مجازی شهرستان جلفا تبدیل شده است. موضوعی که مخالفان و موافقان بسیاری را  دارد.

موافقان  با استناد به دلایل لزوم توجه به ایمنی مسافران، گردشگران و عابران پیاده احداث پل را اولویت محور قره برون – جلفا می دانند و مخالفان هم با استناد به هزینه بسیار بالای احداث پل و تجربه عدم استفاده از تنها پل عابر پیاده جلفا واقع در مقابل دانشگاه پیام نور و شهرک گمرک پیشنهاد احداث پا را رد می کنند. دلایلی که نیاز به بررسی، واکاوی و آسیب شناسی دارد.

با نگاهی به تاریخ احداث پل ها  خواهیم دید که پس از جنگ جهانی دوم بود که پل های عابر پیاده به عنوان یک رویکرد اساسی در شهرسازی برای جدایی عملی بین عابرپیاده و سواره قرار گرفت.

در کشورهای مختلف فضاهای طراحی پل برای جذب بیشتر عابرین پیاده و افزایش سهولت در دسترسی و خدمت رسانی به شهرندان است در این میان امر زیباسازی پل ها به عنوان سیمای شهر نیز مورد توجه بوده است.

استفاده از رنگ های شاد و یا بهره گیری از فضای سبز تزیین شده از موارد آن است. می توان بیان داشت که پل در یک نگاه جدید به عنوان یک نشانه شهری در کنار عملکرد اصلی آن مطرح شده است.

حالا فرض کنید به جای پل بسیار ساده و نا ایمنی که بعضا خودرو های یدک کش به هنگام عبور با آن برخورد می کنند، پل هایی با زیبایی، خلاقیت و ایمنی بیشتری احداث می شد آیا باز‌ هم مسئولان جلفا با مسئله ای به نام عدم اقبال مردم در استفاده از پل عابر‌ پیاده مطرح می شدند؟

مشکل اصلی این است که همیشه به جای توجه به زیبایی صوری پدیده ها و تاثیر روانی آنها صرفا به کارایی آن ها توجه شده و همین عامل سبب ناکامی در بسیاری از پروژه ها شهرسازی بوده است.

بهتر است مسئولان در کنار موضوع فرهنگ سازی، توجه به زیبایی شهری و استفاده از ذوق و سیلقه را در دستور کار خود قرار دهند.